Cegielski też chce konsolidować branżę

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 09-01-2004, 00:00

Spółka planuje wejście do Odlewni Żeliwa w Śremie i ostrowieckiej Kuźni. Ma jej w tym pomóc Agencja Rozwoju Przemysłu.

Poznański producent silników okrętowych może połączyć siły z Odlewnią Żeliwa w Śremie oraz Kuźnią z Ostrowca. Zgodnie z projektem restrukturyzacji spółki, pieniądze na odkupienie walorów tych firm przez HCP miałaby pożyczyć Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). W grę wchodzi 25 mln zł.

— Sprawa jest otwarta. Pomysł wyszedł od ARP. Na razie jednak nie otrzymaliśmy żadnych środków, by zrealizować ten plan. Trudno też jednoznacznie przesądzić, czy powiedzie się zamiar połączenia z ostrowiecką Kuźnią, do której wszedł inwestor — hiszpańska Celsa — mówi Bolesław Januszkiewicz, rzecznik HCP.

— Na razie trudno mówić o przejmowaniu innych firm przez HCP. Z pewnością jednak alianse i umocnienie współpracy są konieczne, ponieważ odlewnia w Śremie jest strategicznym dostawcą odlewów dla Cegielskiego, podobnie jak ostrowiecka kuźnia, od której HCP kupuje wały do budowy silników okrętowych — dodaje Arkadiusz Krężel, prezes ARP.

Dariusz Kaczmarek, dyrektor biura spółki w Odlewni Żeliwa w Śremie, uważa, że ewentualna konsolidacja z Cegielskim to daleka przyszłość. Najpierw bowiem HCP musi uzyskać środki na realizację planu, później odlewnia zwoła zgromadzenie akcjonariuszy, którzy zdecydują o nowej emisji. Warto dodać, że decyzję o emisji nowych akcji dla inwestora akcjonariusze firmy podjęli już w listopadzie. Walory nie zostały jednak objęte przez żadnego z potencjalnych nabywców. Średnioroczne obroty spółki sięgają 140-170 mln zł. Przychody HCP są dwukrotnie wyższe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cegielski też chce konsolidować branżę