Cel dla PKB Chin na 2022 r. może być niższy niż tegoroczny

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-12-2021, 10:18

Chińska gospodarka mimo nadal spektakularnych wzrostów, notuje jednak w ostatnich latach postępujące spowolnienie. Również cel dla PKB na przyszły rok może być niższy niż w bieżącym, informuje Reuters.

Szanghaj , Chiny
Szanghaj , Chiny
Qilai Shen

Taką rekomendację rządowi w Pekinie złożyli doradcy ekonomiczni. Sugerują oni by cel zawierał się w przedziale od 5 do 5,5 proc. wobec celu na 2021 r. na poziomie powyżej 6 proc.

Takie zalecenie pozwalać ma rządowi skupić się realizacji kosztownych reform strukturalnych. Jak podkreśla agencja, doradcy składają jedynie propozycje, ale nie biorą udziału w ostatecznym procesie zatwierdzania polityki gospodarczej.

Chińska gospodarka stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają nie tylko ogromnych nakładów pieniężnych, jak i dużego udziału i wsparcia ze strony państwa, a nawet wprowadzenie nowych regulacji.

Jednym z najpoważniejszych problemów jest sytuacja na rynku nieruchomości, gdzie części deweloperów w oczy zagląda widmo bankructwa, a rynek jest mocna przegrzany. Kolejnym jest sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Poważną kwestią są też ograniczenia w dostawach energii oraz niedobory surowców i problemy z łańcuchami dostaw.

Odpowiedzialni za politykę gospodarczą w Chinach nadal chcą ograniczać ryzyko finansowe i dźwignię finansową, a także stali się bardziej tolerancyjni wobec zmniejszonego wzrostu. Pekinowi nadal jednak zależy na wzroście i chce uniknąć gwałtownego spowolnienia – uważają ekonomiści z Oxford Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane