Celem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego jest rozwój

Materiał partnera
opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest otwarty na potrzeby lokalnego społeczeństwa i kraju, przyczynia się do wzrostu konkurencyjności Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego.

Uczelnia dysponuje znakomicie wyposażonymi laboratoriami, z których na szczególne wyróżnienie zasługuje Centrum Doskonałości Badań Materiałów Porowatych Porocent, realizujące badania teoretyczne i eksperymentalne materiałów porowatych i zachodzących w nich procesów. To jedyny ośrodek naukowy w Polsce, w którym prowadzi się kompleksowe badania tych materiałów. Z kolei Laboratorium Badawcze Mikotoksyn jest liderem w realizacji projektów międzynarodowych dotyczących mikotoksyn i grzybów pleśniowych. — Naukowcy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (UKW) są też wykonawcami w projektach na rzecz gospodarki, m.in. „Bonach na innowacje” i „Szybkiej ścieżce” — podkreśla prof. Marek Macko, prorektor ds. rozwoju i współpracy.

UKW współpracuje także z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym, Bydgoskim Klastrem Informatycznym, Agro Klastrem Kujawy oraz Bydgoskim Klastrem Przemysłów Kreatywnych. Wydział Humanistyczny z kolei proponuje nową specjalizację — Gamedec — badanie i projektowanie gier. Wzbudziło to zainteresowanie zagranicznych partnerów uczelni, m.in. z krajów skandynawskich. Studenci tej specjalności już na drugim roku otrzymują oferty pracy od firm z sektora przemysłów kreatywnych z całego kraju.

W ramach „Kontraktu terytorialnego dla województwa kujawsko-pomorskiego” UKW planuje inwestycje rozwojowe w infrastrukturę, służącą badaniom na rzecz gospodarki w czterech konsorcjach projektowych, w których aktywność podejmują wszystkie uczelnie publiczne w regionie. Ogromnym wyróżnieniem dla uczelni jest pozycja lidera w dwóch konsorcjach: „Edukacja na rzecz innowacyjności regionu” i „Bezpieczeństwo łańcucha żywnościowego i żywność spersonalizowana SafeFoodMed”. — Jako uczelnia staramy się wybiegać myślą w przyszłość i przewidywać zmieniające się potrzeby na rynku pracy, by nasi studenci opuszczali wydział wyposażeni w komplet pożądanych na rynku kompetencji. Myślę, że najistotniejszym problemem w związku z rozwojem szkolnictwa wyższego jest nadążanie za trendami rynkowymi i właśnie to jest misja, która przyświeca naszym nauczycielom akademickim — podkreśla prof. Marek Macko.

Joanna Gulewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu