Cementownie znalazły węgiel w zamorskich krajach

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jeszcze niedawno firmy szukały węgla na całym świecie. Udało im się sprowadzić go do portów, ale mają obawy związane z jego dystrybucją. Mimo trudności nie wyłączą instalacji.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile węgla potrzebują rocznie cementownie
  • jakie są zagrożenia w jego dostawach
  • czy problemy w węglowej logistyce mogą zmusić firmy do ograniczenia produkcji

„Puls Biznesu”: Ile węgla rocznie zużywają cementownie w Polsce?

Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC): Obecnie w Polsce cementownie zużywają około 560 tys. ton węgla rocznie. Dla porównania: przed 2000 r. branża wykorzystywała około 1,5 mln ton. Mniejsze wykorzystanie jest możliwe dzięki temu, że w procesie produkcji klinkieru cementowego średnio 75 proc. energii cieplnej pochodzi ze spalania paliw alternatywnych produkowanych z odpadów, a nie z węgla. Są cementownie, które już 95 proc. węgla zastępują paliwami alternatywnymi. Jednak 5-procentowy udział węgla wciąż jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesu wypału klinkieru, więc całkowicie nie możemy się bez niego obejść.

Węgiel i prąd:
Węgiel i prąd:
Krzysztof Kieres, prezes SPC, zakłada, że zawirowania na rynku węglowej logistyki nie pokrzyżują planów pracy cementowni. Apeluje natomiast o wsparcie firm, w które uderzają wysokie koszty energii. Liczą też na nie klienci cementowni.

Jeszcze niedawno cementownie szukały węgla na całym świecie. Czy można określić, ile węgla brakuje cementowniom?

W 2021 r. ponad 85 proc. węgla spalanego w polskich cementowniach pochodziło od krajowych producentów, a nieco ponad 10 proc. z Ukrainy czy Rosji. Niektóre cementownie borykały się z jego dostępnością, ale obecnie zabezpieczyły zapasy paliwa. Cena wzrosła jednak o ponad 100 proc. Węgiel dla cementowni został dostarczony do Polski drogą morską, ale teraz jest problem z jego transportem z powodu ograniczonej przepustowości linii kolejowych czy braku taboru. Drżymy o powodzenie tej operacji.

Czy cementownie, podobnie jak zakłady hutnicze, mogą czasowo wstrzymać produkcję niektórych linii ze względu na wysokie ceny i problemy z dostawą węgla?

Nie. Produkcja klinkieru cementowego jest procesem ciągłym i wysokotemperaturowym. Każde zatrzymanie pieca wiązałoby się z ogromnymi kosztami dla producentów cementu, związanymi m.in. z koniecznością wymiany materiałów ogniotrwałych w piecu.

Jakie są tegoroczne prognozy dotyczące produkcji i sprzedaży cementu? Czy z powodu niskiej dostępności węgla może na rynku zabraknąć cementu?

Wierzymy, że ograniczona dostępność węgla nie spowoduje braku cementu na rynku. Według prognoz i analiz PMR zużycie cementu w Polsce w 2022 r. może spaść od 2 do nawet 6 proc. r/r. Na pesymistyczne wyniki mogą mieć wpływ następujące czynniki: negatywny rozwój sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, wzrost cen energii czy dostępność nośników energii. W 2023 r. producenci cementu spodziewają się kolejnego niewielkiego spadku produkcji i sprzedaży.

Okiem analityka
Tylko rządowe wsparcie obniży ceny
Damian Kaźmierczak
główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

Od połowy 2022 r. polskie budownictwo zaczyna wyraźnie hamować. Ze względu na wysoką inflację, rosnące stopy procentowe i niepewność co do rozwoju sytuacji geopolitycznej na świecie inwestorzy w segmencie prywatnym wstrzymują się z rozpoczynaniem inwestycji. Podmioty z segmentu publicznego czekają natomiast na fundusze unijne. Wyraźny spadek popytu na materiały budowane będzie jednak odczuwalny dopiero w 2023 r., bo inwestycje rozpoczęte w okresie boomu budowlanego w latach 2020-21 idą dzisiaj pełną parą, ale powoli zmierzają ku końcowi. Dlatego tam, gdzie jest to możliwe, producenci zaczynają ograniczać coraz droższą produkcję z powodu rekordowych cen energii, aby utrzymać marże w warunkach spadającego zapotrzebowania na materiały. Na razie nic nie wskazuje więc na to, żeby stal, cement czy beton miały w najbliższym czasie stanieć, chyba że rząd zdecyduje się wreszcie na wprowadzenie rekompensat dla producentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane