Czytasz dzięki

Cena akcji PGNiG może wzrosnąć na debiucie o 10-25 proc. - maklerzy

Internet Securities
opublikowano: 23-09-2005, 08:57

Cena debiutu jednej akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) wyniesie od 3,30 zł do 3,75 zł za sztukę, czyli będzie wyższa od 10% do 25% od ceny emisyjnej ustalonej na 2,98 zł, uważają maklerzy.

Cena debiutu jednej akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) wyniesie od 3,30 zł do 3,75 zł za sztukę, czyli będzie wyższa od 10% do 25% od ceny emisyjnej ustalonej na 2,98 zł, uważają maklerzy.

„Spodziewam się debiutu PGNiG na poziomie ponad 10% wyższym niż cena emisyjna” – powiedział agencji ISB w środę Marcin Czerwonka, makler z BM BPH.

Według niego, ukształtowanie się ceny ok. 3,30 zł pozwoli na wzrost kursu akcji spółki o kilka procent po debiucie.

„Około 3,30 zł to rozsądna cena. Przy wyższym kursie debiutu nie będzie takiego potencjału wzrostowego” – podkreślił makler.

Czerwonka uważa, że popyt zapewnią przede wszystkim inwestorzy zagraniczni. „Kraj też powinien się doważać” – dodał.

Ukształtowania się ceny debiutu na poziomie 10% wyższym od ceny emisyjnej spodziewa się także Katarzyna Płaczek z IDM.

„10% jest w zasięgu PGNiG, nie spodziewam się natomiast debiutu rzędu 20% powyżej ceny emisyjnej” – powiedziała.

Według niej, debiut w okolicach 3,30 zł za sztukę satysfakcjonuje zarówno popyt, jak i podaż.

Płaczek powiedziała też, że PGNiG ma potencjał dalszego wzrostu po debiucie, zwłaszcza wtedy, gdy cały rynek powróci do wzrostów.

„Moim zdaniem, obecna korekta potrwa do czwartku, tak, że debiut PGNiG przypadnie już na sesję wzrostową, co pomoże mu jeszcze rosnąć” – powiedziała.

Znacznie wyższego debiutu, o 20-25% ponad cenę emisyjną, spodziewa się natomiast Tomasz Leśniewski, makler z Domu Maklerskiego BZ WBK.

„Nadal jest bardzo dobre nastawienie wśród zachodnich inwestorów, a to głównie oni zapewnią popyt na akcje PGNiG” – powiedział.

Według niego, inwestorzy ci opierają się na korzystnych dla polskiego rynku kapitałowego i regionu raportach analityków i to skłoni ich do sporych zakupów.

„Oni chcą mieć w portfelach nowy, bardzo płynny papier, który w ofercie był mocno zredukowany. Wyceny grają wtórną rolę” - powiedział.

Dodał, że po debiucie spodziewa się wzrostu, tak jak było to w przypadku PKO BP.

„Spodziewam się także, że jeśli debiut będzie rzeczywiście wysoki, PGNiG pociągnie do góry inne spółki, zwłaszcza duże i płynne” – podkreślił Leśniewski.

Debiut praw do akcji PGNiG jest planowany na 23 września.

W sobotę przydzielono walory PGNiG inwestorom indywidualnym po cenie 2,98 zł.

Redukcja zleceń w tej grupie inwestorów wyniosła średnio 92,638% w przypadku zleceń złożonych w pierwszym okresie, czyli przy zakładanym wyższym przydziale, oraz średnio 96,319% w przypadku zleceń złożonych w drugim okresie.

W ramach publicznej subskrypcji przydzielono im 290.000.000 akcji nowej emisji. W tej transzy zostało złożonych łącznie 63.475 zleceń kupna na łączną liczbę 4.001.584.494 akcji.

Ostatecznie w transzy krajowych inwestorów instytucjonalnych przydzielono natomiast 350.000.000 akcji oraz 260.000.000 akcji w transzy zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, po przesunięciu akcji z puli dodatkowej.

Przedstawiciele spółki informowali wcześniej, że popyt na akcje PGNiG w ofercie publicznej wyniósł 41,7 mld zł, czyli przekroczył podaż 15,6 razy. Największa nadsubskrypcja wystąpiła w transzy zagranicznych inwestorów instytucjonalnym i wyniosła 20,8 raza. W transzy krajowych inwestorów instytucjonalnych nadsubskrypcja wyniosła 16,3 raza, a w transzy krajowych inwestorów indywidualnych – 14,8 raza. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane