Cena akcji TPSA spada z powodu możliwej podaży akcji

Budimex Spółka Akcyjna
28-06-2002, 13:25

WARSZAWA (Reuters) - Cena akcji TPSA spadła w piątek przy sporych obrotach, a analitycy uważają, że jest to związane z możliwą dużą podażą akcji tej spółki ze strony dwóch banków, które zostały dokapitalizowane akcjami tej spółki.

Analitycy dodają, że negatywnie na kurs spółki wpływają też obawy co do jej wyników spółki, które mogą ucierpieć z powodu słabego wzrostu usług telefonii stacjonarnej. Ponadto w tym tygodniu agencja Moody's obniżyła perspektywę ratingu TPSA.

Do godziny 13.15 cena akcji TPSA spadła o 4,7 procent do 11,05 złotego, a przez ostatnie pięć sesji łącznie o około 17 procent. Obroty sięgnęły 39,1 miliona złotych, co stanowiło niemal 35 procent obrotów w tej części sesji. W tym czasie indeks WIG20 spadł o 1,6 procent

"Zagraniczni inwestorzy obawiają się, że na rynku może pojawić się podaż akcji ze strony BGŻ, MSP oraz BGK" - powiedział Paweł Wojtaszek z Erste Securities.

W kwietniu rząd zdecydował dokapitalizować Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) 4,0 procentami akcji TPSA co wywołało obawy, że cierpiące na brak gotówki banki mogą chcieć wkrótce upłynnić na rynku akcje telekomu.

Ponadto w czwartek minister skarbu przekazał 14 milionów akcji Telekomunikacji Polskiej, której kapitał akcyjny dzieli się na 1,4 miliarda akcji, na rachunek BGŻ.

Wcześniej minister skarbu Wiesław Kaczmarek mówił, że nie zamierza sprzedawać w ofercie publicznej pozostałych w rękach resortu 17 procent akcji, a zamiast tego przekazać część akcji mającym kłopoty finansowe spółkom państwowym, aby miały fundusze na restrukturyzację.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Budimex Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cena akcji TPSA spada z powodu możliwej podaży akcji