Cena gazu ziemnego w okolicach tegorocznych szczytów

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 26-10-2021, 10:53

Ostatnie tygodnie na rynku gazu ziemnego przynoszą prawdziwą huśtawkę nastrojów inwestorów. Po spektakularnych zwyżkach cen gazu we wrześniu i w pierwszych dniach października, później cena tego surowca odnotowała równie dynamiczną przecenę – po to, by w ostatnich dniach powrócić do wyjątkowo dynamicznych wzrostów.

Wczoraj cena gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała o ponad 11% oraz powróciła ponad poziom 6 USD za mln BTU, czyli na najwyższe poziomy od niemal trzech tygodni, a jednocześnie, w okolice tegorocznych maksimów. Dzisiaj rano notowania gazu poruszają się w rejonie wczorajszego zamknięcia.

Przyczyną zwyżek cen gazu ziemnego są głównie prognozy pogody. Po obiecującym początku jesieni, w ostatnich dniach pojawiły się prognozy niższych temperatur powietrza w Stanach Zjednoczonych, które z pewnością przełożą się pozytywnie na popyt na gaz ziemny w celach grzewczych. Dodatkowej dynamiki wczorajszemu ruchowi cen dodały działania inwestorów finansowych, zamykających krótkie pozycje na rynku gazu.

Warto jednak zaznaczyć, że o ile sytuacja na rynku gazu w USA jest trudna, to sytuacja na innych kontynentach – w tym w Europie oraz Azji – jest jeszcze trudniejsza pod kątem niewielkich zapasów tego surowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane