Cena już prawie znana

DI, ISB
04-10-2006, 00:00

Deutsche Telekom ma zapłacić Elektrimowi za udziały operatora, uwzględniając ich obecną wycenę.

Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu zdecydował, że Deutsche Telekom (DT) przejmie w ramach wykonania opcji call od Elektrimu należące do konglomeratu udziały Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), operatora Ery, po zapłacie kwoty „nie niższej od bieżącej wartości księgowej” tych udziałów. Poinformował o tym wczoraj Elektrim.

Prawnicy reprezentujący giełową spółkę oceniają, że wartość księgowa 48 proc. udziałów PTC wynosiła w lutym 2005 r. (gdy opcja call została, zdaniem trybunału, wykonana) 320-350 mln EUR. W sierpniu, zdaniem prawników, wynosiła 560-580 mln EUR.

Teoretycznie opcja call dawała DT prawo zakupu udziałów po wartości księgowej, ale Elektrim liczył, że sąd uwzględni okoliczności niewykonania wyroku trybunału z Wiednia w sprawie 48 proc. PTC. Według polskiej firmy, wykonaniu postanowień przeszkodziło Vivendi i zależny od niego Elektrim Telekomunikacja, który sam uważa się za właściciela 48 proc. spornych udziałów.

„Trybunał Arbitrażowy stwierdził, że DT nabędzie tytuł prawny do udziałów będących przedmiotem opcji kupna stanowiących własność Elektrim ze skutkiem na 15 lutego 2005 r. po zapłacie przez DT: kwoty w gotówce nie niższej od bieżącej wartości księgowej udziałów będących przedmiotem opcji kupna, wynikającej z najnowszych sprawozdań finansowych PTC dostępnych w dniu wykonania płatności, dostarczenia Elektrim nieodwołalnego zobowiązania DT do zapłaty kwoty wyrównania, która zostanie dokonana później, w stosunku do bieżącej wartości księgowej udziałów PTC stanowiących własność Elektrimu w ciągu 30 dni od orzeczenia Sądu Arbitrażowego w tej sprawie” — głosi komunikat giełdowej spółki.

Elektrim podał też, że trybunał nakazał mu przeniesienie na DT kontroli na udziałami będącymi przedmiotem opcji kupna. Niemiecka firma ma być zarejestrowana jako właściciel udziałów w KRS. Mają tam być też zarejestrowani przedstawiciele DT w radzie nadzorczej i zarządzie PTC.

W ostatni piątek Elektrim złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu. Z wnioskami o upadłość występowali też jego obligatariusze. W ich ocenie Elektrim jest im winny już 516,5 mln EUR.

Wczorajszy komunikat Elektrimu ukazał się o godz. 17.23, ale kurs akcji zaczął rosnąć już przed godz. 15. Dzień zakończył na 13,26-proc. plusie. Spółka była już wielokrotnie krytykowana za złą politykę informacyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cena już prawie znana