Cena kakao w USA przy tegorocznych minimach

Dorota Sierakowska, Analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.
opublikowano: 16-04-2020, 11:35

Po krótkim odbiciu notowań kakao w górę na początku poprzedniego tygodnia, cena tego surowca ponownie spadła. W rezultacie, notowania kakao w Stanach Zjednoczonych poruszają się ponownie w okolicach 2250 USD za tonę, czyli blisko tegorocznych minimów sprzed miesiąca.

Notowania kakao, podobnie jak wiele innych surowców, wyraźnie zniżkowały w obliczu pandemii koronawirusa. Zakazy publicznych zgromadzeń, zamknięcie wielu restauracji i powszechna kwarantanna w różnych częściach świata sprawiły bowiem, że popyt na kakao znacząco spadł. 

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie zakończy się trudny okres dla rynku kakao. Chociaż w wielu krajach rozważane są scenariusze odchodzenia od kwarantanny i powrotu do swobodnego podróżowania, to proces ten będzie stopniowy i może zostać odsunięty w czasie, w zależności od tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Kakao jest uznawane za towar, który radzi sobie w czasach kryzysów dość dobrze. Pod koniec 2008 r., gdy notowania wielu surowców ugięły się pod naciskiem krachu finansowego, ceny kakao szybko powróciły do zwyżek. Przetwórstwo kakao w najgorszym okresie krachu finansowego spadło o nieco ponad 6%, jednak szybko konsumpcja się odrodziła. 

Warto jednak pamiętać, że obecny kryzys nie jest analogiczny, więc na odrodzenie się popytu na kakao możemy jeszcze trochę poczekać. 

Notowania kakao w USA – dane dzienne 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, Analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane