Cena kukurydzy na 8-letnich maksimach

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 09-04-2021, 11:02

W tym tygodniu na rynku kukurydzy wyraźnie dominuje strona popytowa. Wczoraj cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała o 3,4%, docierając do okolic 5,80 USD za buszel, co jest nie tylko najwyższym poziomem zamknięcia w bieżącym roku, ale też najwyższym poziomem zamknięcia od połowy 2013 roku.

Po gwałtownej przecenie kukurydzy w 2013 roku, na rynku tym rozpoczęła się długotrwała, męcząca inwestorów konsolidacja, trwająca od 2014 roku aż do połowy 2020 roku. Rok temu notowania kukurydzy spadły do okolic 3 USD za buszel, najniższych od 2006 roku. Ta psychologiczna bariera posłużyła za solidne wsparcie dla notowań kukurydzy, które od tej pory rozpoczęły ruch w górę, który przyspieszył na przełomie lat 2020 i 2021. W okolicach poziomu 5,30-5,50 USD za buszel mieliśmy do czynienia z kilkutygodniową konsolidacją, jednak strona popytowa w ostatnich tygodniach znów o sobie przypomniała i wywindowała notowania wyżej.

Skąd biorą się tak duże wzrosty cen kukurydzy? Od poprzedniego roku głównym czynnikiem sprzyjającym zwyżkom cen był duży popyt na kukurydzę (oraz inne towary rolne) ze strony Chin. Państwo Środka uzupełniało swoje zapasy m.in. zbóż, zgłaszając duże zapotrzebowanie na kukurydzę przez wiele miesięcy – i ten duży popyt utrzymuje się do teraz.

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

W tym tygodniu dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na ceny kukurydzy okazały się także opóźnienia w zasiewach tego zboża w USA oraz spekulacje na temat możliwego większego nacisku na produkcję biopaliw w tym kraju. Nie jest tajemnicą, że w przeciwieństwie do swojego poprzednika, obecny prezydenta USA, Joe Biden, jest zwolennikiem projektów sprzyjających ochronie środowiska.

Z kukurydzy produkuje się nie tylko żywność, ale również etanol, wykorzystywany w produkcji biopaliw. W ostatnich dekadach wykorzystanie tego zboża w sektorze paliwowym rosło – w USA już około jedna trzecia produkowanej kukurydzy jest przeznaczana do wykorzystania właśnie w sektorze energetycznym.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane