Cena najdroższego metalu szlachetnego będzie nadal rosła

opublikowano: 09-06-2021, 09:37

Niezaspokojony popyt będzie nadal stymulował kurs palladu, najdroższego wśród głównych metali szlachetnych, twierdzą analitycy.

W maju cena palladu osiągnęła historyczny szczyt dochodząc do 3018 USD za uncje. Choć od tego kurs metalu cofnął się o ponad 200 USD, to wciąż jest o więcej niż 900 USD wyższy od kursu uncji złota. Różnica między ceną palladu i ceną złota była w maju największa od rekordu z lutego 2020 roku. Analitycy oczekują, że będzie się nadal powiększać w związku z ożywieniem globalnej gospodarki i rosnącym popytem na metale stosowane w przemyśle. Wskazują, że wzrost aktywności branży motoryzacyjnej, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz problemy producentów podtrzymają deficyt palladu na rynku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Perspektywy złota są odwrotne. Georgette Boele, analityczka rynku metali szlachetnych w ABN Amro prognozuje, że będzie ono tanieć w tym roku. Jej zdaniem, spodziewane umocnienie dolara i wzrost rentowności obligacji spowodują, że na koniec roku kurs uncji złota spadnie do ok. 1700 USD. Obecnie wynosi 1894 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane