Cena miedzi wzrosła w Szanghaju i w Londynie

opublikowano: 25-01-2007, 08:42

Cena miedzi wzrosła w czwartek na giełdzie w Szanghaju czwarty dzień z rzędu z powodu spekulacji, że popyt w Chinach przewyższa dostawy, a zapasy u producentów kurczą się - u niektórych spadły nawet niemal do zera.

Cena miedzi wzrosła w czwartek na giełdzie w Szanghaju czwarty dzień z rzędu z powodu spekulacji, że popyt w Chinach przewyższa dostawy, a zapasy u producentów kurczą się - u niektórych spadły nawet niemal do zera.

"Fakt, że większość chińskich producentów miedzi wyczerpało swoje zapasy nie jest tajemnicą" - powiedział Huang Sofeng z Jinrui Futures Co.

Cena miedzi na dostawy marcowe na giełdzie w Szanghaju wzrosła o 830 juanów, czyli o 1,5 proc. do 54.850 juanów (7.059 USD) za tonę. Od 19 stycznia, gdy kontrakt ten zamknął się na najniższym poziomie od ponad dziewięciu miesięcy, jego ceny wzrosły o 6,5 proc.

Cena miedzi z dostawą natychmiast wzrosła o 0,7 proc. do 57.430 juanów za tonę.

Na giełdzie w Londynie cena kontraktów trzymiesięcznych na miedź wzrosła o 60 USD, czyli o 1,1 proc. do 5.775 USD za tonę ok. godz. 7.05 czasu londyńskiego.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane