Cena paliwa do aut z silnikami Diesla może znacznie wzrosnąć

IAR
opublikowano: 18-11-2008, 10:46

Za 2-3 lata w Polsce może zabraknąć nawet 5  mln ton oleju napędowego w skali roku - alarmuje dziennik "Polska". Eksperci uważają, że może to spowodować drastyczny wzrost cen tego paliwa.

Braki na rynku będą wynikać z rosnącego lawinowo popytu na olej napędowy. W ub.r. zużycie tego paliwa w Polsce było ponad dwukrotnie wyższe niż na początku dekady. Obecie przekracza już 10 mln ton rocznie.

W opinii analityka rynku paliw Szymona Araszkiewicza, rosnący w ostatnich latach w Europie i Polsce popyt na olej napędowy wynika nie tyle z popularności samochodów z silnikami Diesla, ile z szybkiego tempa rozwoju gospodarczego.

Jego zdaniem, w najbliższych latach można spodziewać się nawet przejściowych niedoborów lub zakłóceń dostaw oleju napędowego.

Eksperci szacują, że w tym roku zapotrzebowanie na diesel będzie o 8 proc. wyższe niż w 2007 r. W przyszłym spodziewa się wzrostu 4-proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Handel / Cena paliwa do aut z silnikami Diesla może znacznie wzrosnąć