Cena Polfy: 310 zł. A ile jutro?

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 23-04-2004, 00:00

Walka o polskiego producenta leków wkroczyła w decydującą fazę. Włosi oferują już tyle, co Ivax, ale Amerykanie przygotowali kontratak.

Włoski koncern farmaceutyczny Recordati podwyższył wczoraj cenę w wezwaniu na akcje Polfy Kutno z 287 do 310 zł.

— To najlepsza i ostateczna cena. Cokolwiek by się stało, ta oferta kończy się najpóźniej 27 kwietnia — zadeklarował Giovanni Recordati, prezes i współwłaściciel firmy.

Dogonili Amerykanów

Nowa cena Włochów jest równa tej, jaką gotów jest zapłacić za walory Polfy amerykański Ivax. Tyle że ten dopiero zabrał się za zbieranie odpowiednich zgód i wezwanie ogłosi prawdopodobnie dopiero w okolicach lipca. Tymczasem oferta Recordati obowiązuje od przeszło tygodnia. Włosi chcą skupić od 40 do 49,9 proc. kapitału Polfy.

— Nie tak mała liczba inwestorów już zdecydowała się sprzedać nam swoje akcje — mówi Walter Bevilacqua, wiceprezes Recordati.

Ivax może więc mieć kłopoty ze zrealizowaniem planów mimo poparcia zarządu Polfy.

Według wiarygodnych źródeł, dziś jednak Amerykanie mają ogłosić, że podnoszą cenę do 325 zł za akcję. Chcą kupić 75 proc. akcji Polfy bez stawiania warunków. A to może w ogóle odwrócić układ sił w zmaganiach o polską spółkę.

UOKiK niegroźny

Przedstawiciele Recordati są również zdania, że o planowanym przejęciu Polfy nie muszą informować Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), jak to głoszą plotki pojawiające się na rynku.

— Gdyby Polfa połączyła się z Jelfą, to udział nowego podmiotu w rynku wzrósłby, ale w naszym przypadku nie ma takiego zjawiska — tłumaczy Walter Bevilacqua.

Dariusz Łonowski z biura prasowego UOKiK twierdzi, że Recordati ma prawo o zamiarze koncentracji powiadomić urząd nawet w trakcie wezwania. Ten sprawę mógłby zbadać dopiero, gdy akcje zmienią właściciela.

Prezes Recordati twierdzi, że nawet gdyby w sprawie wniosku do UOKiK nie miał racji, oferta dla akcjonariuszy jest aktualna i koncern bierze na siebie wszelkie konsekwencje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cena Polfy: 310 zł. A ile jutro?