Cena prądu skoczyła w Teksasie o 700 proc.

opublikowano: 19-03-2019, 08:33

Mroźny poranek i słaby wiatr, a także wyłączenia elektrowni konwencjonalnych, spowodowały wzrost cen hurtowych energii elektrycznej w Teksasie do najwyższego poziomu od ponad roku.

Cena elektryczności w transakcjach spot w Teksasie wzrosła o ok. 700 proc. do średnio 383,71 USD za 1 MWh w godzinie zakończonej o 8:00 czasu lokalnego w poniedziałek. Była najwyższa od stycznia ubiegłego roku. Przyczynił się do niej spadek temperatury do 6 stopni Celsjusza. Jednocześnie elektrownie dysponujące ok. 37 proc. mocy produkcyjnych całego stanu były w tym czasie wyłączone z powodu sezonowych prac konserwatorskich. Elektrownie wiatrowe nie były w stanie pomóc, bo produkowały tylko 1,6 GW energii. W ubiegłym tygodniu  było to średnio ok. 10 GW przez większość dni.  
 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu