Cena pszenicy powraca do zwyżek

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 06-06-2022, 12:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przez ostatnie niemal trzy tygodnie na rynku pszenicy dominowała strona sprzedażowa. Niemniej, nowy tydzień na tym rynku rozpoczyna się od zwyżki notowań tego zboża. Cena pszenicy w USA dziś rano rośnie i na nowo zbliża się do poziomu 11 USD za buszel.

Notowania pszenicy mają nadal pole do zwyżek, biorąc pod uwagę obawy związane z podażą tego zboża w bieżącym roku. Wynikają one oczywiście głównie z wojny w Ukrainie, która ograniczyła dostępność zboża z rejonu Morza Czarnego, czyli z Rosji i Ukrainy. To pociągnęło za sobą protekcjonistyczne działania innych krajów, w tym Indii, które ograniczyły eksport pszenicy.

Mniejsza podaż pszenicy z Ukrainy, Rosji czy Indii oznacza także większą presję na to, aby plony były duże w innych częściach świata. Tymczasem np. w Europie Zachodniej problemem jest niedostatek deszczu, który sprawia, że pogarsza się jakość uprawianej pszenicy.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane