Czytasz dzięki

Cena ropy naftowej pod coraz większą presją podaży

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 03-08-2020, 10:55

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki, w wyniku czego ceny ropy WTI w USA zeszły poniżej bariery 40 USD za baryłkę. Tymczasem notowania ropy Brent pozostają tuż powyżej poziomu 43 USD za baryłkę.

Presja strony podażowej wynika m.in. z zapowiadanego podwyższenia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. Wraz z końcem lipca, przestały obowiązywać rekordowo duże cięcia wydobycia tego surowca, a państwa, które podpisały porozumienie naftowe, od teraz stopniowo będą zwiększać produkcję – o ile oczywiście istotnie nie zmienią się uwarunkowania rynkowe. Niemniej, szansa na powrót do rekordowych cięć jest niewielka – dla wielu krajów wydobywających ropę było to wyjątkowo duże wyrzeczenie, na które zapewne ponownie się nie zdecydują. Poza tym, zwiększanie produkcji przez OPEC+ jest stopniowe, a cięcia obowiązujące od początku sierpnia i tak są duże.

Pod koniec poprzedniego tygodnia pojawiły się także ciekawe informacje z amerykańskiego rynku naftowego. Departament Energii USA w swoim miesięcznym raporcie podał, że w maju spadek produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych wyniósł aż 2 mln baryłek, czyli był największy w historii. Oznaczało to zejście produkcji do poziomu 10 mln baryłek dziennie. Dane te nie odbiły się jednak szerokim echem na rynku, ponieważ dotyczą już dość odległej przeszłości.

Nie zaskoczyły także dane Baker Hughes na temat liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA. Liczba wiertni ropy w tym kraju spadła o 1 do poziomu 180, natomiast łączna liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy i gazu utrzymała się na niezmienionym poziomie po wcześniejszych 12 tygodniach zniżek. Ogólnie, liczba wiertni ropy i gazu powoli się stabilizuje, a inwestorzy wyczekują powrotu do zwiększania produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane