Cena szwedzkiego „zielonego złota” bliska rekordu

opublikowano: 12-09-2017, 07:17
aktualizacja: 12-09-2017, 07:19

Ujemne stopy procentowe w Szwecji spowodowały, że wzrosła atrakcyjność inwestycji w lasy w tym kraju.

Ceny lasów w Szwecji idą na rekord dzięki temu, że polityka ujemnej stopy procentowej skłoniła inwestorów do poszukiwania alternatywnych aktywów. W pierwszym półroczu cena metra sześciennego sięgnęła 419 SEK (185,56 zł), wynika z szacunków LRF Konsult, firmy doradczej Federacji Szwedzkich Farmerów. W ubiegłym roku  wynosiła 398 SEK, a dotychczasowy rekord to 420 SEK, padł w 2010 roku.

Puszcza Białowieska
Zobacz więcej

Puszcza Białowieska Fot. Michal Kosc / FORUM

- Wszyscy chcą kupić więcej terenów leśnych, tak samo właściciele prywatni jak i spółki – podkreśla Markus Helin z LRF Konsult. – Zainteresowanie kupnem lasów rośnie ze wszystkich stron i myślę, że ten trend będzie kontynuowany – dodał.

W raporcie o perspektywach rynku LRF Konsult szacuje, że przez najbliższe pięć lat w Szwecji zawarte zostaną transakcje sprzedaży lasów o łącznej wartości 86 mld SEK (38 mld zł).

Największymi właścicielami lasów w Szwecji są Sveaskog, który oprócz handlu drewnem i  pulpą drzewną produkuje także biopaliwo, a także Svenska Cellulosa, producent m.in. papieru i pulpy drzewnej. W Szwecji jest także ok. 330 tys. indywidualnych właścicieli lasów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu