Cena złota tuż poniżej 1800 USD za uncję

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 22-10-2021, 11:33

Notowania złota mają duże szanse na zakończenie bieżącego tygodnia na solidnym plusie. Cena kruszcu obecnie przekracza 1790 USD za uncję, a dzisiaj rano dotarła już do okolic 1795 USD za uncję, więc możliwy jest test psychologicznej bariery na poziomie 1800 USD za uncję, zwłaszcza że w tych rejonach ukształtowały się lokalne szczyty z poprzedniego tygodnia.

Wzrostom cen złota sprzyja słabość amerykańskiego dolara, aczkolwiek wielu inwestorów ma wątpliwości co do tego, na ile to zjawisko jest w stanie utrzymać się na dłużej w obliczu zapowiadanego, zbliżającego się zacieśniania polityki monetarnej w USA. Obawy dotyczące wpływu taperingu QE na rynek złota sprawiają, że wielu inwestorów na razie traktuje kupno złota bardziej spekulacyjnie niż fundamentalnie – a to wystawia ten rynek na podwyższoną zmienność.

Na plus dla złota działa jednak podwyższona inflacja, która jest problemem nie tylko Stanów Zjednoczonych, lecz całego świata. Ze względu na kryzys energetyczny, wysoka inflacja zapewne utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy, tworząc podstawy do trzymania złota w swoim portfelu właśnie w ramach zabezpieczenia przed spadkiem wartości papierowego pieniądza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane