Cena złota utrzymuje się na najwyższym poziomie od maja ubiegłego roku

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
01-03-2016, 11:44

W poniedziałek cenny kruszec wyceniany był na poziomie ok. 1240 dolarów za uncję, a ostatniej nocy zbliżył się do poziomu 1250 USD. Oznacza to, że cena metalu utrzymuje się na najwyższym poziomie od maja ubiegłego roku. Tym samym złoto potwierdza, że jeżeli chodzi o formę w 2016 roku - nie ma sobie równych na rynku surowcowym.

Bardzo duże znaczenie dla popytu na ten kruszec bez wątpienia miały w ostatnich tygodniach obawy dotyczące kondycji globalnej gospodarki, jak i te dotyczące niższych stóp procentowych banków centralnych. Popyt na złoto był na tyle duży, że w ciągu ostatnich siedmiu tygodni wolumen szlachetnego metalu w posiadaniu inwestorów wzrósł niemal o tyle samo, co wartość wycofana z obiegu w roku ubiegłym. Warto wspomnieć, iż cena kruszcu nie ugięła się w ostatni piątek po publikacji znacznie lepszych od oczekiwań danych o amerykańskim PKB, które rosło w IV kwartale 2015 roku o 1% w ujęciu zanualizowanym.

Atrakcyjność złota podnoszą rosnące obawy o spowolnienie w krajach rozwijających się, które ucierpiały na zaostrzeniu polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Cenom kruszcu sprzyja także niepewność co do kolejnych ruchów amerykańskiej Rezerwy Federalnej – a raczej co do tego, czy Fed będzie podnosić stopy procentowe w USA w tak szybkim tempie jakim pierwotnie planowano. Wiele przesłanek wskazuje na to, że te rok może być swego rodzaju przełomem i ceny złota wzrosną po raz pierwszy od 2012 roku. Ubiegły rok metal zakończył bowiem spadkiem na poziomie ok. 10%. Jeśli jednak amerykańscy bankierzy centralni pozostaną nieugięci i w dalszym ciągu będą zacieśniać politykę monetarną kraju, atrakcyjność złota jako bezpiecznej inwestycji z pewnością spadnie. Analitycy Goldman Sachs w raporcie z połowy lutego stwierdzili, że w takim przypadku ceny złota mogłyby spaść do poziomu tysiąca dolarów za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Cena złota utrzymuje się na najwyższym poziomie od maja ubiegłego roku