Cena złota w pobliżu szczytów

Michał Fronc
opublikowano: 07-09-2010, 15:12

Sierpień na międzynarodowych rynkach finansowych przebiegał w mało optymistycznych nastrojach. Statystycznie w  trzecim kwartale to wrzesień cieszy się najgorszą sławą, jednak w tym roku dołek sentymentu inwestycyjnego wypadł miesiąc wcześniej.

Sytuacja ta przełożyła się również na rynek surowców, gdyż w okresie malejącego apetytu na ryzykowne aktywa spada zainteresowanie rynkiem towarowym. W sierpniu cena ropy naftowej spadła do poziomu 72 USD za baryłkę. Wartość ta okazała się lokalnym dołkiem i notowania surowca odbiły w górę, dochodząc w minionym tygodniu do 77 USD z baryłkę. W okolicach tego poziomu przebiega również 200-dniowa średnia ruchoma, która w ostatnich tygodniach uległa spłaszczeniu i od pewnego czasu stanowi silny opór ograniczający dalszą zwyżkę. Póki co sezon huraganów w rejonach Zatoki Meksykańskiej przebiega łagodnie i nie powoduje silniejszych zaburzeń w produkcji surowca. Głównymi czynnikami, które w dalszym ciągu w największym stopniu będą wpływać na notowania ropy naftowej to sytuacja na giełdach oraz kurs amerykańskiej waluty. W sytuacji wybicia się amerykańskich indeksów z kilkumiesięcznej konsolidacji oczekiwać można również zdecydowanego ruchu ceny ropy. Jednak nawet jeśli mielibyśmy do czynienia ze spadkami to poziomy poniżej 70 USD za baryłkę powinny okazać się istotnymi wsparciami, gdyż w takiej sytuacji aktywniejsi staliby się członkowie OPEC, którzy prawdopodobnie zaczęliby sugerować możliwości ograniczenia podaży w celu podbicia ceny.

Końcówka zeszłego tygodnia była udana dla rynku miedzi. Cena metalu wsparta została przez zwyżkę notowań eurodolara pod wpływem napływu lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadło w sierpniu jedynie o 54 tys. etatów podczas, gdy oczekiwano zniżki o 100 tys. Wynik ten w dalszym ciągu nie może zachwycać, gdyż oznacza ubywanie miejsc pracy. Mimo to został on odebrany pozytywnie. Cena miedzi znajduje się coraz bliżej szczytów z kwietnia tego roku i prawdopodobnie już wkrótce zobaczymy pierwsze próby ich pokonania.

Z kolei na rynku złota w dalszym ciągu obserwujemy nieprzerwany od końca lipca trend wzrostowy. Od historycznych szczytów na poziomie 1265 USD za uncję kurs złota dzieli już tylko kilka dolarów. Niepokoić jedynie może niezachwiana do tej pory struktura wzrostów, co powoduje, że prawdopodobieństwo korekty jest wysokie. Jednak nawet w przypadku jej wystąpienia to i tak w najbliższej przyszłości powinniśmy zobacz nowe rekordy cenowe na rynku tego kruszcu.

Michał Fronc
Departament Analiz DM TMS Brokers

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Fronc

Polecane