Cenę akcji ustali inwestor branżowy

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 15-04-2005, 00:00

Debiut spółki zaplanowano na połowę maja. Partner branżowy pojawi się w trzecim kwartale.

W poniedziałek potencjalni inwestorzy strategiczni mają złożyć wiążące oferty na zakup 51 proc. akcji Polmosu Białystok. Na krótkiej liście są Bols, Central European Distribution Co., Polmos Lublin i Sobieski Dystrybucja.

— Te propozycje będą podstawą do określenia widełek cenowych akcji, które mają być sprzedane w obrocie publicznym — mówi Michał Malewski, wiceprezes TDI, doradcy resortu skarbu.

Cena zostanie podana 20 kwietnia, a do 25 kwietnia doradca zarekomenduje ministerstwu inwestora strategicznego, który otrzyma wyłączność na negocjacje.

Dariusz Witkowski, wiceminister skarbu, mówił kilka dni temu, że za Polmos spodziewa się nawet 1 mld zł. Tymczasem wczoraj wciąż padało pytanie, czy zagwarantowanie przez zarząd Polmosu 6 lat zatrudnienia dla załogi nie obniży wartości firmy („PB” o porozumieniu zarządu i załogi pisał 21 lutego).

— Zatrudniamy na etatach 341 osób. Nie mamy nadwyżki zatrudnienia. Nie widzę więc żadnego zagrożenia — twierdzi Jan Małachowski, prezes Polmosu.

Zarząd nie podaje prognozy wyników na 2005 r. Już jednak wiadomo, że tegoroczne zyski spółka przeznaczy na pokrycie straty z lat ubiegłych. W jej bilansie widnieje 162 mln zł straty spowodowanej obniżeniem przez skarb państwa kapitału i zabraniem z kont ponad 200 mln zł.

W efekcie Polmos musi przeznaczyć jeszcze około 45 mln zł na jej pokrycie. W następnych latach chce przeznaczać około 30 proc. zysku na dywidendę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cenę akcji ustali inwestor branżowy