Cenowa walka o studenta

DCZ
opublikowano: 12-09-2008, 00:00

Prawa konkurencji rządzą także na rynku edukacji. Wyrównują się ceny studiów podyplomowych w szkołach publicznych i niepublicznych.

Prawa konkurencji rządzą także na rynku edukacji. Wyrównują się ceny studiów podyplomowych w szkołach publicznych i niepublicznych.

Z raportu "Ceny studiów podyplomowych 2008", przygotowanego przez portal Edu.pracuj.pl, wynika, że spadają opłaty za taką naukę. Dotyczy to uczelni niepublicznych, które od dawna muszą walczyć o studenta, i publicznych, które zaczynają dostosowywać swoją ofertę do wymagań rynku. Różnica średnich cen za semestr w uczelniach publicznych i niepublicznych w zeszłym roku wynosiła 280 zł. W tym roku już niemal o połowę mniej. Średnio za semestr studiów podyplomowych płaci się dziś od 1450 zł w szkołach niepublicznych do 1610 zł zł w publicznych. W przypadku tych drugich to o 130 zł taniej niż rok temu.

Tradycyjnie najdroższe jest Mazowsze. Tu semestr studiów na uczelni publicznej kosztuje średnio 2328 zł. Na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie — niecałe 2 tys. zł. Najtaniej można studiować podyplomowo na uczelni publicznej w województwie świętokrzyskim — średnio za 1248 zł.

Inny jest rozkład cen studiów podyplomowych na uczelniach niepublicznych. Na Mazowszu za semestr płaci się średnio 1945 zł, a niewiele mniej kosztuje semestr na uczelni niepublicznej na Dolnym Śląsku. Nieco tańsza jest Małopolska, gdzie semestr kosztuje o blisko 300 zł mniej niż w Warszawie. Najtańsze studia podyplomowe na uczelni niepublicznej są w województwie opolskim — średnio 921 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy