Centra danych do modernizacji

ZBIGNIEW SWOCZYNA
opublikowano: 06-02-2013, 00:00

Pod koniec stycznia opublikowaliśmy dane z badań wykonanych na zlecenie firmy Oracle przez wyspecjalizowane biuro analityczne Quocirca.

Raport posługuje się wskaźnikiem Next Generation Data Centre ( NGDC), który jest miernikiem stanu technologii i organizacji centrów danych. Na podstawie analizy jest tu wyliczony syntetyczny parametr zmienny w zakresie 1-10, określający poziom obecny, a przez porównanie z latami poprzednimi identyfikujący miarę postępu przedsiębiorstw z krajów EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryki) w budowaniu centrów przetwarzania danych (data centre). Inaczej mówiąc, NGDC określa stopień zaawansowania we wdrażaniu nowoczesnych technologii gromadzenia i przetwarzania informacji („10” oznacza strategię najbardziej zaawansowaną).

Wspomniany wskaźnik został określony już po raz trzeci, począwszy od maja 2011 r. Z kolejnych badań wynika, że firmy dokonują stałego postępu w budowaniu swoich centrów danych, na co wskazuje wzrost NGDC z wartości 5,28 do 5,62 przez ostatnie półtora roku. Inny wymowny wynik: około 50 proc. ankietowanych firm będzie musiało w następnych kilku latach gruntownie zmodernizować lub czasem wręcz zbudować całkiem nowe data centre, aby skutecznie obsłużyć lawinowy wzrost liczby danych niestrukturalnych (zwanych potocznie big data).

Dość nieoczekiwanym wnioskiem wynikającym z trzech wydań raportu jest stwierdzenie, że przez krótki czas firmy w Europie Zachodniej wstrzymywały inwestycje na własne rozwiązania, skłaniając się do kupowania mocy przetwarzania danych na wynajętych zasobach. Według naszych obserwacji, w Polsce ten efekt wystąpił w bardzo małym stopniu, na co wskazuje rosnące w stałym tempie zapotrzebowanie na nowoczesny sprzęt potrzebny do składowania danych. Chodzi zarówno o serwery, jak i o pamięć masową – zwłaszcza napędy taśmowe, które w są naszym kraju bardzo cenione jako nośnik niezawodny i długowieczny, a przy tym najtańszy w przeliczeniu na jednostkę pojemności.

ZBIGNIEW SWOCZYNA

szef zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZBIGNIEW SWOCZYNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy