Czytasz dzięki

Centra usług z kapitałem zagr. wynajęły ok. 200 tys. m2 pow. poza stolicą

ISBnews
opublikowano: 12-12-2014, 12:43

Centra usług z kapitałem zagranicznym wynajęły prawie 200 tys. m2 w ramach ok. 100 umów na głównych rynkach biurowych poza stolicą do końca września; w ub.r. taki wynik osiągnięto w ciągu 12 miesięcy, poinformowała dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL Anna Młyniec.

"W 2014 r. centra usług z zagranicznym kapitałem utrzymały swoją pozycję jako głównego odbiorcy projektów biurowych poza Warszawą. Nie ma jeszcze danych za cały rok, ale już z dotychczasowych danych JLL wynika, że centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym podpisały od początku roku do końca września na największych rynkach biurowych poza stolicą ok. 100 umów najmu na prawie 200 000 m3, co stanowi ok. 63,5% popytu. To oznacza, że popyt ze strony sektora już po III kw. osiągnął wynik porównywalny do zarejestrowanego w całym 2013 r., kiedy wynajęto również ok. 200 000 m2" - powiedziała Młyniec, cytowana w komunikacie.

Dodała, że utrzymujące się już kilku lat wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe jest rezultatem systematycznego wzrostu zatrudnienia w zagranicznych centrach usług biznesowych w największych polskich miastach.

JLL podkreśla, że to właśnie centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym są już od kilku lat głównym motorem rozwoju rynków biurowych poza Warszawą, a umowy zawierane przez sektor cechuje zwykle duży wolumen obieranej powierzchni, porównywalny do metrażu, na jaki decydują się największe firmy finansowe czy telekomunikacyjne.

Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL Anna Bartoszewicz-Wnuk zwraca uwagę, że najwięcej, bo ponad 74 tys. m2, sektor usług dla biznesu wynajął w Krakowie, co stanowiło prawie 69% całości popytu zarejestrowanego w mieście od początku roku.

W okresie I – III kw. 2014 r. największe umowy najmu podpisały takie firmy z sektora usług dla biznesu jak Infosys w Łodzi (21 tys. m2, Green Horizon), HP GBC we Wrocławiu (16,4 tys. m2, Dominikański), HSBC w Krakowie (10,5 tys. m2, Kapelanka 42).

"Z szacunków JLL wynika, że zagraniczne firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu działające w Polsce zajmują ok. 1 300 000 m2 powierzchni biurowej. Udział sektora usług w powierzchni zajętej przez najemców w poszczególnych miastach kształtuje się na poziomie 55% w Krakowie, 44% w Łodzi czy 41% we Wrocławiu" - czytamy także w komunikacie.

JLL jest międzynarodową firmą doradczą świadczącą kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. JLL zatrudnia 53 000 osób i obsługuje klientów w 75 krajach w ramach 200 oddziałów na całym świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane