Centra wychodzą na prostą

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 29-06-2010, 00:00

Po raz pierwszy zaprezentowano indeks obrotów centrów handlowych, obrazujący efektywność sprzedaży w tych placówkach.

Po raz pierwszy zaprezentowano indeks obrotów centrów handlowych, obrazujący efektywność sprzedaży w tych placówkach.

W indeksie uwzględniono dane z lat 2008-10. Jest on pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie. Wskazuje średnie obroty netto na metr kwadratowy powierzchni wynajmu. Indeks powstał z inicjatywy członków Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) i opiera się na danych o obrotach, które najemcy dostarczają zarządcom obiektów. Centrale firm zarządczych przekazują zebrane i podzielone na osiem kategorii (m.in. moda i akcesoria, usługi, restauracje, sklepy specjalistyczne, zdrowie i uroda) dane do firmy PricewaterhouseCoopers, która opracowuje na ich podstawie comiesięczny raport. W pierwszej edycji badania wzięło udział 7 firm zarządzających, które reprezentują 75 centrów handlowych z całego kraju. Aż 50 obiektów mieści się w ośmiu największych aglomeracjach. Łączna powierzchnia wynajmu, którą brano pod uwagę, to blisko 750 tys. mkw.

Według indeksu obrotów PRCH w 2009 r. sprzedaż w centrach handlowych spadła o 3 proc. w stosunku do rekordowego 2008 r. Jedynie w październiku 2009 r. obroty ze sprzedaży były większe niż rok wcześniej. W pierwszym kwartale 2010 r. sprzedaż zaczęła rosnąć, przekraczając w marcu poziom sprzed dwóch lat. Zdaniem PRCH może być to sygnał, że największe problemy branża ma za sobą.

Właścicielom centrów handlowych indeks pomaga przy porównywaniu ich placówek ze średnią ogólnopolską. Zarządcy mogą za jego pomocą określić, jak się mają wyniki ich centrów do trendu rynkowego. Z punktu widzenia deweloperów indeks może być przydatny przy wyborze nowych lokalizacji pod centra handlowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy