Centralwings z trzecią bazą

Mira Wszelaka
opublikowano: 12-10-2007, 00:00

Tanie linie lotnicze należące do LOT uruchomią bazę operacyjną w Trójmieście.

Tanie linie lotnicze należące do LOT uruchomią bazę operacyjną w Trójmieście.

Teraz Gdańsk. Właśnie tu Centralwings, tani przewoźnik należący do LOT, postanowił uruchomić swoją trzecią bazę operacyjną po Okęciu i krakowskich Balicach. Spółka wyjaśnia, że to element strategii mającej obniżyć koszty.

Do gdańskiej bazy trafią trzy nowe maszyny, które linia wkrótce wyleasinguje. Tajemnicą pozostają połączenia, które spółka chce nimi obsługiwać. Obecnie lata stąd do Dublina, Edynburga, Shannon i Rzymu. Nowe połączenia pojawią się wiosną.

— O ich kierunkach przesądzi rachunek ekonomiczny, a w rozkładzie pojawić się może nawet kilka nowych tras. Chcemy, by w przyszłości gdański port był jednym z trzech kluczowych, z których lata Centralwings — mówi Waldemar Królikowski, prezes spółki.

Firmę czeka trudna walka z dominującym w Gdańsku WizzAirem. Węgrzy mają 34-procentowy udział w operacjach wykonywanych z trójmiejskiego lotniska, a Centralwings — tylko 10-procentowy. Statystyki poprawiają PLL LOT, które kontrolują 25 proc. gdańskiego ruchu, a obie spółki coraz częściej powołują się na wyniki całej grupy.

Gdańsk to perspektywiczny rynek.

— Ruch lotniczy w naszym porcie wzrósł w tym roku o 36 proc. Do końca września obsłużyliśmy blisko 1,3 mln pasażerów — mówi Włodzimierz Machczyński, prezes PL Gdańsk.

To plasuje trójmiejskie lotnisko w krajowej czołówce. Obecnie 32 trasy do 9 krajów obsługuje z niego 10 przewoźników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu