Czytasz dzięki

Centrica sprzedaje aktywa energetyczne za 3,6 mld USD

opublikowano: 24-07-2020, 14:55

Największy brytyjski dostawca energii dla gospodarstw domowych zdecydował się na sprzedaż swojego północnoamerykańskiego biznesu energetycznego, gdyż zamierza skoncentrować się na rynku krajowym.

Biznes występujący pod szyldem Direct Energy trafi w ręce NRG Energy za 3,6 mld USD i ma być w całości rozliczony w gotówce. Kwota stanowi równowartość 7,9-krotnej wartości przedsiębiorstwa opartej o zysk EBIDTA z 2019 r.

energetyka, słupy
Zobacz więcej

energetyka, słupy fot. Bloomberg

To o 1,3 mld USD więcej, niż sprzedawany biznes wyceniła firma Jefferies Group i więcej niż cała kapitalizacja rynkowa firmy przed ogłoszeniem transakcji.

Amerykańska jednostka była w przeszłości kłopotliwa dla Centriki. W 2017 r. niespodziewany spadek zysków z działalności w zakresie sprzedaży detalicznej sprawił, że inwestorzy obawiali się, że zarząd nie jest w pełni skoncentrowany na rynku amerykańskim. 

Pozyskane ze sprzedaży środki mają być przeznaczone na zmniejszenie zadłużenia netto szacowanego na 2,8 mld GBP i wniesienie składek na zobowiązania emerytalne spółki. Umowa ma zostać sfinalizowana do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane