Centrostal liczy, że z emisji pozyska 109-219 mln zł

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 27-03-2007, 00:00

Dystrybutor stali zaoferuje do 30 mln nowych akcji. W ten sposób zbiera pieniądze na akwizycje innych podmiotów z branży.

Dzisiaj ruszają zapisy na nowe akcje Centrostalu Gdańsk w transzy drobnych inwestorów. Dla tej grupy jednak spółka przygotowała tylko 3 mln papierów.

Z prospektu emisyjnego wynika, że Centrostal nastawia się głównie na inwestorów instytucjonalnych, którzy na początku kwietnia będą mogli zapisać się na 27 mln walorów. Na razie wiadomo tylko że cena nowych akcji nie przekroczy 7,3 zł. Z domknięciem emisji — warunkiem jest objęcie przynajmniej 15 mln papierów — nie powinno być więc kłopotów, gdyż kurs giełdowy spółki oscylował wczoraj nieco poniżej poziomu 30 zł.

Zarząd Centrostalu liczy na uzyskanie z emisji od 109 do 219 mln zł minus koszty operacji. Te pieniądze pomogą spółce w realizacji strategii zakładającej przejęcia innych podmiotów z branży. Na razie mówi się o czterech przedsiębiorstwach. Dzięki temu ma powstać duży organizm, specjalizujący się w handlu wyrobami stalowymi w ramach grupy Złomreksu, który — kontrolując ponad połowę kapitału Centrostalu — jest jego największym udziałowcem. Złomrex chce zresztą utrzymać pozycję także po nowej emisji. Tymczasem nowe akcje stawić będą około 85 proc. kapitału gdańskiej firmy po podwyższeniu. Sposób przydziału papierów sprawia jednak, że właśnie Złomrex będzie mieć największy wpływ na to, gdzie trafią oferowane akcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu