Centrozap ma uzasadnienie wygranego wyroku

KAP
opublikowano: 16-01-2009, 12:12

Sąd Okręgowy w Katowicach przesłał dziś Centrozapowi uzasadnienie wyroku, zgodnie z którym firma może dostać ponad 42  mln zł podatkowego odszkodowania.

Sąd stwierdził, że spółka poniosła szkodę, bo z powodu błędnych decyzji podatkowych nie mogła dysponować ponad 100 mln zł swoich pieniędzy.

„Ta sytuacja doprowadziła do ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa z możliwością zawarcia układu (…) Do momentu wydania błędnych decyzji powód był firmą bardzo dobrze prosperującą na rynku krajowym i zagranicznym, posiadającym zaufanie kontrahentów” – napisano w uzasadnieniu wyroku.

Sąd jako szkodę poniesioną przez spółkę uznał straty poniesione w latach 2001-02 wynikające ze spadku przychodów ze sprzedaży (34,6 mln zł), straty z tytułu niemożności dysponowania kwotą przekazaną do Urzędu Skarbowego (16,7 mln zł) oraz wypłaceniem odpraw z tytułu zwolnień grupowych (1,67 mln zł). W sumie więc szkoda to 53 mln zł, ale sąd pomniejszył ją o 20 proc. przypuszczając, że na jej powstanie wpływ mogły mieć także „inne czynniki”. W efekcie Centrozapowi przyznano 42,5 mln zł plus odsetki, czyli ponad 64 mln zł. Firma liczyła na 100 mln zł, ale sąd nie uwzględnił niektórych roszczeń. Chodziło na przykład o utracone korzyści w grupie kapitałowej, ale sąd uznał, że spółki stowarzyszone nie były powodami, a ich sytuacja finansowa nie była elementem postępowania.
„Powód nie udowodnił również strat polegających na utracie majątku finansowego za lata 2000-2004 oraz korzyści polegających na nie pozyskiwaniu środków finansowych wskutek nie dojścia do skutku emisji akcji serii C i obligacji zawieranych na akcje serii D” – napisał sąd w uzasadnieniu.

Centrozap nie będzie odwoływać się od wyroku, ale fiskus raczej tak.

KAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane