Centrozap: spółka będzie kontynuować działalność

Maria Trepińska
21-12-2000, 00:00

Centrozap: spółka będzie kontynuować działalność

Wczorajsze NWZA Centrozapu zdecydowało, że firma będzie funkcjonowała. Natomiast nie podjęto uchwał w sprawie podwyższenia kapitału akcyjnego w drodze emisji akcji serii C oraz dotyczących aportu i zgody na zbycie akcji i udziałów w spółkach zależnych i emisji obligacji zamiennych na akcje.

Wczorajsze NWZA Centrozapu miało dramatyczny przebieg. Wejścia na salę pilnowali wynajęci ochroniarze. W ostatniej chwili, bo 19 grudnia, zarząd katowickiej firmy zmienił porządek obrad oraz dopuścił do udziału w NWZA przedstawicieli związków zawodowych i prezesów spółek zależnych. Na początku posiedzenia zmieniono skład rady nadzorczej. Odwołano trzech członków RN Centrozapu — Marka Mioduszewskiego, Zofię Madej oraz Ryszarda Kiełbińskiego. Na ich miejsce powołano Jarosława Plisza, Adama Wysockiego i Grzegorza Jędrosa.

Na następnym NWZA

19 grudnia zarząd Centrozapu zdecydował o wycofaniu z porządku obrad uchwały dotyczącej podwyższenia kapitału akcyjnego w drodze emisji akcji serii C z wyłączeniem prawa poboru. Uzasadnił to faktem, że NWZA odbywa się pod rządami aktualnego kodeksu handlowego. Objęcie akcji w zamian za wierzytelności może nastąpić tylko wtedy, jeżeli będą to akcje imienne, z kolei emisji akcji imiennych nie przewiduje statut spółki. Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2001 r. operacja objęcia akcji na okaziciela w zamian za wierzytelności będzie możliwa. Możliwe będzie również podjęcie uchwały o emisji akcji serii C, łącznie z podwyższeniem kapitału akcyjnego.

— W związku z tym zgłosiliśmy wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. W tej sprawie zostanie zwołane odrębne NWZA na początku marca 2001 r. — wyjaśnia Ireneusz Król, prezes Centrozapu.

Dodatkowo w trakcie NWZA zdecydowano też o wycofaniu kolejnej uchwały, tym razem w sprawie emisji obligacji zamiennych na akcje.

Zdaniem Ilony Saft, rzecznika spółki, zrezygnowano z tego projektu, ponieważ wkrótce zmienią się przepisy kodeksu handlowego.

— Przygotowane wcześniej projekty uchwał będą przedmiotem kolejnego NWZA — wyjaśnia Ilona Saft.

Również z porządku obrad wycofano uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na zbycie akcji i udziałów w spółkach zależnych oraz stowarzyszonych.

Rada zdecyduje

Zarząd firmy uzasadnił to tym, że zgodnie ze statutem spółki takie decyzje może podjąć rada nadzorcza. Z tego względu na posiedzeniu 15 grudnia zdecydowała ona zdjąć ten punkt z porządku obrad.

NWZA nie zajmowało się też uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie aportem do spółki Centrozap Odlewnie posiadanych akcji i udziałów, czyli Odlewni Żeliwa Śrem, Defka w Dzierżoniowie oraz Odlewni w Kutnie. Jako przyczynę podano, że w przypadku Odlewni Żeliwa Śrem, zgodnie z zapisami umowy prywatyzacyjnej wymagana jest zgoda Skarbu Państwa. Jednak zarząd firmy nie rezygnuje z planów powołania spółki Centrozap Odlewnie, wręcz przeciwnie chce włączyć do niej także inne podmioty.

Spółka pozostaje

Najwięcej emocji budziło głosowanie nad uchwałą w sprawie dalszego funkcjonowania spółki. Jeden z drobnych akcjonariuszy poprosił o jego utajnienie. NWZA uznało zasadność dalszego funkcjonowania spółki oraz zobowiązało zarząd do dalszej realizacji programu restrukturyzacji Centrozapu.Ta uchwała została przyjęta przez akcjonariuszy katowickiej spółki gromkimi brawami. Przyjęto także uchwałę w sprawie emisji obligacji zwykłych o łącznej wartości nie większej niż 50 mln zł.

Ireneusz Król przedstawił akcjonariuszom sytuację finansową spółki. Na koniec 2000 r. strata netto wyniesie ponad 176 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Centrozap: spółka będzie kontynuować działalność