Centrozap szykuje giełdowy comeback

Maria Trepińska
opublikowano: 07-02-2008, 00:00

22 lutego walne śląskiej spółki ma zdecydować o jej powrocie na parkiet i — uwaga — emisji akcji dla inwestora.

22 lutego walne śląskiej spółki ma zdecydować o jej powrocie na parkiet i — uwaga — emisji akcji dla inwestora.

Centrozap, spółka handlująca m.in. wyborami hutniczymi, żelazostopami i węglem, przed kilkoma laty była notowana na giełdzie. Wypadła z niej w rezultacie finansowych kłopotów. Teraz spróbuje wrócić na parkiet. W tym celu zarząd firmy, którym od kilku lat kieruje Ireneusz Król, zwołał na 22 lutego walne.

Akcje na parkiet

Najważniejszym punktem walnego będzie głosowanie w sprawie emisji nowych akcji serii H z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych udziałowców.

— Emisja będzie adresowana do inwestorów finansowych — mówi Jarosław Latacz, rzecznik Centrozapu.

Konkretów nie ujawnia. Obecnie kapitał zakładowy spółki wynosi 128,7 mln zł, po podwyższeniu sięgnie 143,7 mln zł.

Walne ma także wyrazić zgodę na ubieganie się firmy o dopuszczenie do obrotu na GPW oraz na dematerializację nowej emisji walorów.

W Komisji Nadzoru Finansowego czeka na zatwierdzenie prospekt emisyjny Centrozapu. Chodzi o ulokowanie na parkiecie poprzednich emisji akcji, które objęli wierzyciele w zamian za długi.

Pieniądze z emisji walorów serii H pójdą na rozwój spółki.

Dywersyfikacja oferty

Zarząd Centrozapu zapowiada dywersyfikację działalności, dlatego też na walnym ma zapaść decyzja o rozszerzeniu profilu działalności m.in. o dystrybucję energii, pozyskiwanie drewna i produkcję wyrobów drewnianych. 18 stycznia Centrozap podpisał umowę z Vattenfall Trading Service na handel energią oraz z PSE Operator na świadczenie usług przesyłu energii elektrycznej. Dostawy będą realizowane w pierwszym półroczu. Utworzył także spółkę w Rosji, która na Uralu zajmie się pozyskiwaniem drewna i jego przerobem.

Z wstępnych danych wynika, że Centrozap zakończył ubiegły rok 24 mln zł zysku netto. W całości ma być przeznaczony na pokrycie strat z poprzednich lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane