Centrozap wraca do rozmów z EBOiR

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 21-04-2009, 00:00

Do końca sierpnia Centrozap chce zdobyć pieniądze na rosyjską inwestycję. Liczy na m.in. Innova Capital. Wraca też do rozmów z EBOR.

Do końca sierpnia Centrozap chce zdobyć pieniądze na rosyjską inwestycję. Liczy na m.in. Innova Capital. Wraca też do rozmów z EBOR.

Centrozap, który ma koncesję na eksploatację lasów w Rosji, poinformował o zakończeniu jednego z etapów due diligence projektu budowy rosyjskiej fabryki przerobu drewna wraz z amerykańskimi partnerami. Polska spółka oraz jej austriacka siostra, WoodinterKom, otrzymały też listę partnerów zagranicznych, którzy chcą finansować rosyjską inwestycję. Grupa spodziewa się, że pieniądze zdobędzie do końca sierpnia.

— Spodziewamy się dokapitalizowania WoodinterKom przez potencjalnych partnerów amerykańskich kwotą 140 mln EUR. Przy założeniu wyceny projektu na 220 mln EUR możemy powiedzieć, że Centrozap zachowa 51-procentową kontrolę — podkreśla Ireneusz Król, prezes Centrozapu.

Nazw amerykańskich partnerów firma nie podaje. Według nieoficjalnych informacji "PB" chodzi m.in. o fundusz Innova Capital, inwestujący od lat w Europie Środkowo-Wschodniej. Z jego przedstawicielem nie udało nam się jednak skontaktować do czasu zamknięcia tego wydania.

Finansowanie dotyczy nie bezpośrednio Centrozapu lecz jego austriackiej spółki WoodinterKom, ponieważ na nią został scedowany rosyjski projekt. Powodem jest korzystna umowa o wzajemnej ochronie inwestycji między Austrią a Rosją.

Grupa Centrozapu ma jednak szansę nie tylko na finansowanie z Ameryki.

— Wracamy do negocjacji z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) — mówi Ireneusz Król.

Spółka już rozmawiała z jego przedstawicielami o finansowaniu inwestycji, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem. Projekt zyskał jednak poparcie polskich i rosyjskich polityków i dziś ponownie Centrozap i bank siadają do stołu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu