Centrum Klima nabiera rozpędu

ANP
opublikowano: 23-04-2010, 00:00

Spółka zalewana jest zleceniami z kraju i zagranicy. Wkrótce może też dokonać znaczącego przejęcia.

Spółka zalewana jest zleceniami z kraju i zagranicy. Wkrótce może też dokonać znaczącego przejęcia.

Centrum Klima, producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, przetrwała ciężką zimę.

— Zakładaliśmy, że I kwartał nie będzie dla spółki najlepszy, ale w marcu odrobiliśmy straty z pierwszych dwóch miesięc, gdy przez srogą zimę opóźniały się prace związane z budową stanów surowych [na tym etapie wykorzystywane są produkty firmy — przyp. red.]. Wyniki I kwartału pod względem przychodów powinny być zbliżone do wyników w tym samym okresie w 2009 r. Sądzę, że zysk brutto będzie nawet lepszy — mówi Marek Perendyk, prezes Centrum Klimy.

Po pierwszych trzech miesiącach w 2009 r. spółka miała 17,05 mln zł przychodów i 1,46 mln zł zysku brutto. Raport za I kwartał ma być opublikowany 13 maja. Prezes jest spokojny o wykonanie tegorocznej prognozy zakładającej 75,6 mln zł przychodów i 8,0 mln zł zysku netto.

— Gdyby tegoroczna zima była łagodniejsza, wyniki byłyby jeszcze lepsze. Zwłaszcza tegoroczny marzec był bardzo dobry. Sprzedaż krajowa wzrosła ponad 20 proc. wobec marca 2009 r., a eksport zdecydowanie więcej — o kilkadziesiąt procent. Zalewają nas zlecenia. Dziś mamy obłożenie produkcji na trzy miesiące do przodu. Kryzys nam wręcz pomógł, bo odbiorcy szukają nowych dostawców, a rynek wyczyścił się z wielu małych firm — dodaje Marek Perendyk.

Wkrótce moce spółki wzrosną dzięki uruchomieniu jesienią produkcji w powstającym zakładzie w Wieruchowie pod Warszawą. Inwestycja, finansowana uzyskanymi z emisji 3 mln akcji 31,5 mln zł, obejmuje intensywną rozbudowę parku maszynowego.

— W 2009 r. wydaliśmy na zakupy sprzętu 3,19 mln zł. Planujemy kolejne za 0,5 mln EUR. Oprócz tego zainwestujemy 5 mln zł w specjalistyczną maszynę do wytwarzania bardzo rentownego produktu. Szczegółów nie mogę jeszcze ujawnić — mówi prezes.

Niewykluczone, że wkrótce spółka pochwali się zakupem rentownej firmy dystrybucyjnej.

— Rozmowy są bardzo zaawansowane. Badamy tę firmę i jeszcze w tym roku chcemy sfinalizować transakcję. Interesuje nas zakup 100 proc. udziałów — mówi Marek Perendyk.

Na celowniku ma też inną spółkę dystrybucyjną, ale do tego przejęcia dojdzie zapewne dopiero w 2011 r. Władze Centrum Klimy są również zainteresowane innymi tego typu spółkami o pokrewnym biznesie, które mają silną pozycję na lokalnych rynkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Centrum Klima nabiera rozpędu