Centrum Klima nadal inwestuje

ANP
opublikowano: 01-12-2010, 00:00

Emisja akcji lub obligacji, a może finansowanie dłużne – takie scenariusze rozważy spółka.

Emisja akcji lub obligacji, a może finansowanie dłużne – takie scenariusze rozważy spółka.

Władze Centrum Klimy, zajmującej się produkcją i dystrybucją systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, szykują kolejne inwestycje zakrojone na większą skalę.

— Przymierzamy się do uruchomienia jeszcze jednej linii produkcyjnej. Na razie nie mogę ujawnić szczegółów. Zapewniam jednak, że to unikatowy produkt, dziś wytwarzany przez dwie, trzy firmy na świecie. Jest wysoko marżowy — mówi Marek Perendyk, prezes Centrum Klimy i jeden z głównych akcjonariuszy.

Zakłada, że w I kw. 2011 r. z biznesplanem zapoznają się akcjonariusze, a po ich zgodzie spółka poszuka finansowania.

— Szacujemy, że inwestycja może pochłonąć 40-50 mln zł. Centrum Klima nie jest zadłużona, więc rozważymy kredyt i leasing. Nie wykluczamy, że część pieniędzy pozyskamy z emisji akcji lub obligacji — dodaje Marek Perendyk.

W III kw. spółka chce rozpocząć inwestycję, a jej realizacja zajmie rok. Nowy produkt będzie sprzedawany na rynki zagraniczne, m.in. do USA.

Tymczasem od kilku miesięcy Centrum Klima działa w nowym zakładzie w podwarszawskim Wieruchowie. Inwestycja pochłonęła 27 mln zł. Właśnie instalowana jest ostatnia z większych linii produkcyjnych.

— Na tym etapie to już koniec największych nakładów finansowych w park maszynowy. Zakładaliśmy, że inwestycja w Wieruchowie pozwoli docelowo w ciągu dwóch lat zwiększyć moce nawet czterokrotnie. W I kw. 2011 r. podwoimy je w porównaniu z tym samym okresem tego roku — mówi prezes.

Zamówień spółce nie brakuje, dlatego prezes podtrzymał zapowiedzi przekroczenia tegorocznej prognozy przychodów. Co do zysku netto nie może się jeszcze wypowiadać, bo nie ma pełnych danych. Prognoza zakłada 78,2 mln zł sprzedaży i 8 mln zł zysku netto. Po trzech kwartałach było 63,3 mln zł i 5,5 mln zł.

— Zauważamy ostrą walkę cenową, zwłaszcza w najpopularniejszych produktach, jak wentylatory czy izolacje. Dlatego rezygnujemy z produktów o najniższej marży. Spodziewam się, że w krótkim czasie kilka spółek z branży nie wytrzyma konkurencji i zniknie z rynku — uważa Marek Perendyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu