Centrum Klima zyskuje na kłopotach innych

Anna Pronińska
01-06-2009, 00:00

Spółka chwali się wzrostem produkcji, eksportu i zatrudnienia. Obiecuje dokończenie dużej inwestycji i nie wyklucza emisji na ten cel.

Spółka chwali się wzrostem produkcji, eksportu i zatrudnienia. Obiecuje dokończenie dużej inwestycji i nie wyklucza emisji na ten cel.

Centrum Klima, firma produkująca i dystrybuująca urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne, nie narzeka na spowolnienie gospodarcze.

— Gwałtownie rośnie liczba zamówień. Pomaga nam kryzys w Europie Zachodniej i silne euro. Tamtejsze firmy szukają tańszych dostawców. Eksport jest teraz motorem spółki. Moim celem jest, aby na koniec roku jego udział w sprzedaży przekroczył 20 proc. To więcej niż pierwotnie zakładaliśmy — mówi Marek Perendyk, prezes spółki.

Firma eksportuje urządzenia głównie do krajów UE.

Ostatnio Centrum Klima zwiększyła zatrudnienie ze 120 do 140 pracowników i chce przyjąć jeszcze kilkanaście osób.

— Branża rozwija się bardzo dobrze i marże są na wysokim poziomie. Poza tym w kryzysie wykruszają się słabe firmy, w ten sposób rynek się czyści — dodaje szef Centrum Klima.

Chce zbudować halę produkcyjną w podwarszawskim Wieruchowie. Zarząd szacuje, że inwestycja pozwoli trzykrotnie zwiększyć moce.

— Początkowo szacowaliśmy, że za część budowlaną zapłacimy 25 mln zł. Okazało się, że warto było czekać, bo teraz wyceny spadły o 25-30 proc. Mamy zebrane oferty i wkrótce wybierzemy wykonawcę — dodaje Marek Perendyk.

Budowa miała ruszyć już dwa miesiące temu. Hamował ją brak finansowania.

— Banki niechętnie finansowały projekty budowlane, ale teraz jest trochę lepiej. W planach mamy emisję 2 mln akcji. Odkładaliśmy ją, ale obecnie poprawiają się nastroje na giełdzie, a ja jestem zdeterminowany żeby emisję zakończyć w tym roku — mówi prezes.

Przy obecnym kursie około 10 zł dałoby to 20 mln zł. Prezes zastrzega, że jeżeli w trzecim kwartale wycena spółki będzie słaba, to ograniczy emisję.

— Wówczas będę chciał pozyskać przynajmniej 7-8 mln zł, co odblokuje inwestycję i poprawi płynność akcji. Rozważamy również trzecie rozwiązanie, jakim jest pozyskanie inwestora, do którego moglibyśmy emisję skierować. Rozmawiam z kilkoma — ujawnia Marek Perendyk.

Produkcja w nowej hali mogłaby ruszyć na przełomie 2010 i 2011 r.

Anna Pronińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Centrum Klima zyskuje na kłopotach innych