Centrum Kongresowe w Krakowie będzie kosztować 250 mln zł

PAP
20-05-2008, 16:37

Około 250 mln zł będzie kosztować budowa Centrum Kongresowego w Krakowie. We wtorek władze miasta podpisały umowę z  pracownią Ingadren & Ewy Architekci na przygotowanie dokumentacji projektowej obiektu.

"To centrum znacznie wzmocni pozycję Krakowa na europejskiej mapie miast kongresowych, zdolnych do organizowana dużych kongresów, spotkań czy koncertów" - ocenił prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Jak podkreślili przedstawiciele władz miasta, będzie to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt kongresowy w Polsce. Gmach zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz w zamierzeniu projektantów ma stać się nową "ikoną architektoniczną" miasta.

Projekt centrum został wybrany w zeszłorocznym międzynarodowym konkursie. Obiekt będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

Największa sala z estradą pomieści 1,8 tysiąca osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą mieściły 600 i 300 osób. Powstanie także parking na blisko 300 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Krzysztof Ingarden z pracowni Ingadren & Ewy Architekci poinformował, że zaawansowanie gmachu w takich dziedzinach jak aranżacja i układ sal czy ich akustyka spowodowały, iż projektanci będą konsultować te zagadnienia z najlepszymi specjalistami na świecie.

"W Polsce nie istnieje jeszcze sala kongresowa o tak skomplikowanym układzie, dużej widowni i zaawansowanej aranżacji sceny" - podkreślił architekt.

Koncepcję centrum wybrano w listopadzie 2007 roku, po półrocznym konkursie architektonicznym, zorganizowanym przez miasto. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2012 roku.

Szacunkowy koszt budowy centrum wynosi około 250 mln zł. Zadanie uzyskało 20 mln euro dofinansowania z funduszy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Władze Krakowa zakładają, że pozostałą kwotę wyłoży miasto ze swojego budżetu lub inwestor prywatny w zamian za wieloletnią licencję na zarządzanie obiektem.

Przetarg na koncesję na centrum zostanie ogłoszony w przyszłym miesiącu. Według zastępcy prezydenta Krakowa ds. inwestycji Tadeusza Trzmiela kilkudziesięciu poważnych, zagranicznych inwestorów wstępnie deklaruje zainteresowanie przedsięwzięciem. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Centrum Kongresowe w Krakowie będzie kosztować 250 mln zł