Centrum Zdrowia Matki Polki liczy na 80 mln zł pomocy od rządu

PAP
opublikowano: 01-12-2008, 16:06

Dyrekcja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki liczy, że ministerstwo zdrowia przejmie ok. 23 mln złotych zobowiązań wymagalnych szpitala, a placówka w ramach programu restrukturyzacyjnego otrzyma w ciągu dwóch lat pomoc w łącznej wysokości ok. 80 mln zł.

Obecnie zadłużenie szpitala szacuje się na ponad 140 mln zł ľ poinformowała w poniedziałek PAP zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych ICZMP Ewa Smulewicz.

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała w piątek, że jej resort przejmie tzw. zobowiązania wymagalne łódzkiego ICZMP. Poinformowała także, że zobowiązała dyrekcję Instytutu do przedstawiania planu restrukturyzacyjnego. Minister uzależniła ewentualną wypłatę dotacji dla szpitala w styczniu 2009 r. od akceptacji planu przez kierownictwo resortu.

Smulewicz powiedziała PAP, że cały program restrukturyzacji składa się z dwóch części ľ aktualizacji programu restrukturyzacji zadłużenia i programu naprawczego. "Program restrukturyzacji zadłużenia przewiduje pomoc państwa w spłacie zobowiązań z lat 1999-2004 przez ministra zdrowia. Natomiast jeśli chodzi o program naprawczy, by nie generować dalszych długów, tworzony jest program, który ma uwzględniać zmiany dotyczące pediatrii, ale w całej Łodziö ľ wyjaśniła Smulewicz.

Instytut jeszcze w tym tygodniu ma przedstawić ministrowi zdrowia szczegółową analizę danych ilościowo-jakościowych dotyczących swoich klinik pediatrycznych; podobną analizę ma przedstawić szpital kliniczny Uniwersytetu Medycznego, który także dysponuje łóżkami pediatrycznymi.

äOba szpitale robią bardzo szczegółową analizę z pediatrii i dopiero na tej podstawie będą podjęte decyzje co do pediatrii w Łodzi. Decyzje mają być ukierunkowane na dostosowanie łóżek pediatrycznych do potrzeb. Weszły nowe technologie w medycynie, które pozwalają na inny rodzaj leczenia dzieciö ľ dodała Smulewicz.

Według niej brana jest pod uwagę m.in. możliwość, że w Instytucie, który ma rozbudowaną anestezjologię, intensywną terapię pediatryczną, intensywną terapię noworodkową oraz posiada duże kliniki chirurgii, neurochirurgii i kardiochirurgii dziecięcej, będą usytuowane głównie kliniki zabiegowe, a kliniki niezabiegowe znajdą się w szpitalu UM. Spowoduje to - jej zdaniem - lepsze wykorzystanie łóżek w tych klinikach.

äDziałania mają być podjęte takie, żeby efektywnie wykorzystać bazę, którą posiadają te dwa szpitale pediatryczne. Mały pacjent ma tego w ogóle nie odczuć. Ma odczuć to, że nie będzie czasowych zatrzymań w pracy kliniki z powodu braku pieniędzy, tak jak jest terazö ľ podkreśliła zastępca dyrektora Instytutu.

ICZMP jest jednym z największych ośrodków medycznych w Polsce. Placówka składa się z dwóch głównych części: ginekologiczno- położniczej oraz pediatrycznej. Jest wiodącym ośrodkiem referencyjnym perinatologicznym (diagnostyka i opieka prenatalna), ginekologicznym i pediatrycznym. Jest tam ponad 900 łóżek.

Rocznie placówka przyjmuje ok. 40 tys. pacjentów oraz udziela ok. 170 tys. porad w poradniach przyszpitalnych. Instytut prowadzi także działalność naukową oraz dydaktyczno-szkoleniową. W lipcu ub. roku ówczesny minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiadał, że ICZMP ma zostać zlikwidowany, a szpital połączony z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu