Ceny akcji na Nasdaq ponownie się załamały

Wojciech Dembiński
opublikowano: 19-02-2001, 00:00

Ceny akcji na Nasdaq ponownie się załamały

Dobre nastroje inwestorów na giełdach amerykańskich zdołały utrzymać się do końca czwartkowych sesji, dzięki czemu na zamknięciu sesji Nasdaq Composite pokazywał wzrost o prawie 2,5 proc., a Dow Jones -— o 0,9 proc. Tendencja wzrostowa utrzymała się dzięki optymistycznemu raportowi kwartalnemu firmy Ciena Corporation, producenta urządzeń telekomunikacyjnych, który spowodował spadek obaw o wpływ spowolnienia gospodarki USA na wyniki firm.

Obok wiadomości o pomyślnym zakończeniu sesji za Atlantykiem, do Europy dotarły także informacje o obniżeniu prognoz wyników finansowych przez Nortel Networks, jednego z największych na świecie dostawców światłowodów.

Raport Nortela wywołał zamieszanie na rynkach europejskich i piątkowe notowania rozpoczęły się od zniżek indeksów. Największy spadek kursu przypadł w udziale francuskiemu Alcatelowi, którego akcje potaniały aż o 7,7 proc. Na wartości straciły także papiery innych firm z sektora technologicznego — Marconiego, Nokii i Siemensa. Wycofywane środki z branży high-tech lokowane były w spółki tradycyjnych sektorów gospodarki, m.in. w farmaceutyczne.

Piątek na giełdach za oceanem zakończył się jednoznacznym zwycięstwam niedźwiedzi. Wyniki dwu najważniejszych parkietów dobitnie pokazują ich rodowód: indeks Nasdaq spadł do poziomu 4,99 proc. nie dając złudzeń co do nastawienia inwestorów wobec spółek high-tech. Z kolei Dow Jones stracił 0,84 proc. tylko dzięki wierze w pomyślność starej ekonomii. Niektórzy łudzili się, że koniunkturę na Nasdaq mogą poprawić pozytywne informacje o amerykańskiej inflacji. Okazało się jednak, że indeks cen producentów (PPI) wzrósł w styczniu aż o 1,1 proc. (0,2 proc. w grudniu i 0,1 proc. w listopadzie). Wiadomość ta zupełnie dobiła giełdę.

Informacje o inflacji na pewno nie pomogły też giełdzie na Wall Street. Tu jednak grupa byków była na tyle silna, że nie dopuściła do tragedii. Najlepiej radziły sobie firmy Coca — Cola, J.P. Morgan Chase, Philip Morris oraz Wal-Mart.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu