Ceny aluminium zeszły z dziesięcioletniego szczytu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 01-09-2021, 21:09

Po tym jak we wtorek notowania aluminium wspięły się do najwyższego poziomu od 2011 r., środowa sesja przyniosła korektę wyceny. Powodem było ostrzeżenie wystosowane przez chińską grupę przemysłową.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Późnym popołudniem kurs kontraktów terminowych na aluminium na Londyńskiej Giełdzie Towarowej zniżkował o 1,3 proc. schodząc do poziomu 2684 USD za tonę. Na zamknięciu sesji na parkiecie w Szanghaju surowiec był natomiast przeceniany o 1,5 proc.

Spadek z wieloletniego szczytu jest rezultatem negatywnego komentarza Chińskiego Stowarzyszenia Metali Nieżelaznych. Stwierdzono bowiem, że gwałtowny wzrost notowań aluminium nie jest wspierany przez fundamenty rynku i może zniechęcić kupujących.

Aluminium może się szybko wycofać, gdy wysokie ceny wpłyną na popyt i pojawią się substytucje – napisano w komunikacie (CNMA).

W ciągu minionego roku aluminium zdrożało o niemal 50 proc., zaś w samym 2021 r. o 40 proc., w reakcji na wzrost popytu wywołany globalnym ożywieniem gospodarczym, który zbiegł się w czasie z ograniczeniami produkcji w Chinach, które są największych dostawcą aluminium na świecie, odpowiadając za 60 proc. globalnej produkcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane