Ceny benzyn na stacjach przestaną rosnąć

ISB
opublikowano: 20-02-2009, 14:06

W nadchodzącym tygodniu, ze względu na  wyhamowanie wzrostów cen na poziomie hurtu, ceny benzyn na stacjach powinny przestać rosnąć, a jeśli odnotujemy wzrosty, to będą one już zdecydowanie mniej odczuwalne. W przypadku oleju napędowego nie wykluczamy obniżki średniej ceny na  koniec przyszłego tygodnia o około 2-4 grosze na litrze, ocenia Biuro Maklerskie Reflex w swoim komentarzu tygodniowym.

Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw

Euro 95

Superplus 98

ON

LPG

PKN Orlen

3,94

4,19

3,70

1,74

St. Lotos

3,90

4,14

3,67

1,75

Koncerny

3,92

3,69

1,74

prywatni

3,88

4,05

3,67

1,73

średnia

3,90

4,10

3,68

1,74

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex

Ceny ropy Brent w skali tygodniowej spadły 4 dolary do poziomu 42$, przy czym wsparcia w rejonie 39-40$ zostały utrzymane. Na giełdzie NYMEX wygasająca marcowa seria kontraktów na ropę WTI po raz kolejny odbiła się od wsparć w rejonie 33-35 $ na poziom 39$. Złe informacje napływające z gospodarek największych konsumentów ropy (USA, Japonia, Niemcy) wyraźnie ważą na sentymencie rynku.

Dodatkowo poziom światowych zapasów ropy jest wysoki. Zapasy ropy w USA są znacznie powyżej średniej o tej porze roku a ich niewielki spadek w ostatnim tygodniu wynikał przede wszystkim ze spadku importu do poziomu 8,8 mln bbl/d. Ogólnie rzecz biorąc poziom zapasów ropy - 350 mln bbl jest najwyższy od lipca 2007 roku. Podobnie wysoki poziom zapasów (powyżej średniej dla tej pory roku) notujemy w przypadku benzyn i destylatów.

Dane dotyczące konsumpcji paliw w USA, biorąc pod uwagę skalę rok do roku nie wyglądają już tak źle. W ostatnich czterech tygodniach popyt na produkty ropopochodne w USA ukształtował się na poziomie 20 mln bbl/d, czyli 0,1% poniżej poziomu z analogicznego okresu roku poprzedniego. W przypadku konsumpcji destylatów i benzyn w skali rok do roku notujemy już niewielki wzrost odpowiednio 0,3% i 0,8%. Poza tym popyt na ropę w USA utrzymuje się 1,2-1,7 mln bbl/d powyżej październikowego minimum z roku 2008. W pierwszym tygodniu października 2008 popyt na produkty ropopochodne w USA spadł do poziomu 18,34 mln bbl/d i był to wówczas najniższy poziom od 2001 roku. Póki co możemy powiedzieć o wyhamowaniu tempa spadku konsumpcji ropy w USA.

W obecnej sytuacji (niskie ceny ropy i kryzys gospodarczy) wyraźnie rośnie ryzyko niedoinwestowania przemysłu naftowego o czym ostrzegł dyrektor wykonawczy MAE. W dłuższym okresie (od roku 2010) czynnik ten może przyczynić się do szybkiego wzrostu cen.

Generalnie nawet jeśli ceny ropy spadną kolejne 5-6$ powinny powrócić na poziomy 45-50$. Po pierwsze ze względu na fakt silnych wsparć w rejonach 32-35$, zbliżającym się spotkaniu OPEC - 15 marca 2008 i dającym się już zauważyć wzrostem zainteresowania po długiej stronie rynku ze strony inwestorów instytucjonalnych (fundusze ETF).

Kolejny tydzień z rzędu rosną ceny benzyny Eurosuper 95 w detalu. Średni poziom w tym tygodniu zbliży się 3,90 zł/l, a to niestety może oznaczać, że w krótkim czasie na wybranych stacjach za benzynę bezołowiową 95 zapłacimy więcej niż 4 złote za litr. Na razie widać, że 4 zł/l pozostawało w tym tygodniu psychologiczną barierą, która może być złamana, jeśli ceny hurtowe będą nadal rosły. Od minimum, które przypadało 8 stycznia br., a litr benzyny kosztował wówczas 3,34 gr/l, benzyna podrożała o 56 groszy na litrze, czyli o 17 procent.

W przypadku oleju napędowego sytuacja w tym tygodniu stabilizuje się. Średnio za litr diesla płacimy w tym tygodniu 2 grosze na litrze więcej niż przed tygodniem. Jednak na części stacji odnotowaliśmy obniżki do 4 groszy na litrze, co oznacza że w kolejnym tygodniu cenny powinny się stabilizować.

Widać wyraźnie, że w stosunku do benzyny diesel pozostaje relatywnie tani. Różnica, którą odnotowaliśmy w detalu odzwierciedla relacje cen hurtowych diesla i benzyny Eurosuper 95, które obecnie różnią się o około 25 gr/l.

Na chwilę obecną, ze względu na wyhamowanie wzrostów cen na poziomie hurtu, kierowcy będą mogli odetchnąć. Ceny benzyn na stacjach powinny przestać rosnąć, a jeśli jednak odnotujemy korekty, to będą one już zdecydowanie mniej odczuwalne. W przypadku oleju napędowego nie wykluczamy obniżki średniej ceny na koniec przyszłego tygodnia o około 2 - 4 grosze na litrze. (ISB/Reflex)

maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny benzyn na stacjach przestaną rosnąć