Ceny domów na Wyspach nadal najwyższe od ponad dekady

opublikowano: 16-01-2014, 12:01

W grudniu 2013 r. indeks cen domów w Wielkiej Brytanii odnotował niewielki spadek względem listopada, pozostał jednak na poziomie najwyższym od 2002 r. donosi Bloomberg.

Publikowany przez Royal Institution of Chartered Surveyors wskaźnik osiągnął w minionym miesiącu wartość rzędu 56 pkt wobec 58 pkt w listopadzie. Średnia trzymiesięczna oczekiwań wzrosła z kolei z 59 do 61 pkt, co jest najwyższą wartością od 1999 r.

Mark Carney, gubernator Banku Anglii prognozując rozwój sytuacji na rynku nieruchomości stwierdził, iż oczekuje w tym roku dalszego jego wzmocnienia. Część ekonomistów jest jednak sceptyczna i wskazuje, że co prawda „…rosnąca dostępność niedrogich kredytów hipotecznych wygenerowała jakiś stłumiony popyt, jednak na tyle niewielki, że nie będzie w stanie w pełnej skali zrównoważyć rosnącej liczby mieszkań wystawianych na sprzedaż (przy obecnych poziomach cenowych – red.) co nie pozwoli na utrzymanie ich wysokiej wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane