Ceny domów w Wlk. Brytanii rosną nieprzerwanie od 10 miesięcy

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 01-06-2022, 10:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sytuacja na brytyjskim rynku mieszkaniowym jest mocno rozgrzana. Mimo obaw związanych z inflacją i spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego, ceny domów i mieszkań wzrosły w maju dziesiąty miesiąc z rzędu, ustanawiając nowy rekord cenowy, informuje Bloomberg.

fot. Darren Staples/Bloomberg

Dane pożyczkodawcy hipotecznego Nationwide pokazują, że w maju 2022 r. ceny na rynku mieszkaniowym wzrosły o 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym przebijając medianę prognoz na poziomie 0,6 proc. i dynamizując się dwukrotnie z pułapu 0,4-proc. dynamiki w kwietniu (po korekcie z +0,3 proc.).

W efekcie średnia cena domu na Wyspach wzrosła do 269 914 funtów ustanawiając nowy rekord. W porównaniu z majem 2021 r. oznacza to 11,2-proc. wzrost.

Jak podkreślił Nationwide, czynniki które spowodowały wzrost cen domów podczas pandemii, pozostają niezmienne. Obecna seria wzrostów, obejmująca nieprzerwany okres 10 miesięcy jest najdłuższą od sześciu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane