Ceny domów w Wlk. Brytanii wzrosły najmocniej od 19 lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-09-2022, 13:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brytyjski rynek mieszkaniowy jest rozgrzany do czerwoności. Brak „zapasu” wolnych domów i mieszkań przy wysokim popycie, winduje ceny do nowych rekordów, donosi Reuters.

fot. Jason Alden/Bloomberg

Jak wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) w lipcu 2022 r. ceny domów w Wielkiej Brytanii podskoczyły o 15,5 proc. w ujęciu rocznym, notując największy wzrost od maja 2003 r.

Tymczasem w czerwcu dynamika wzrostu była niemal o połowę niższa, wynosząc 7,8 proc. notując gwałtowne spowolnienie względem maja.

Statystycy podkreślają, że lipcowy wzrost odzwierciedla negatywny wpływ na ceny rok wcześniej po wygaśnięciu ulg podatkowych dla kupujący domy.

W sierpniu ankietowani przez Reutersa eksperci rynku nieruchomości prognozowali, że, ceny domów wzrosną w tym roku o 7,0 proc., ale tempo to zwolni do 1,0 proc. w przyszłym roku, a następnie wzrośnie do 3,0 proc. w 2024 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane