Czytasz dzięki

Ceny gazu ziemnego w USA wciąż wysoko

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.
opublikowano: 21-08-2020, 10:05

W ostatnich tygodniach na rynku gazu ziemnego dominowała strona popytowa. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych jeszcze miesiąc temu oscylowała w okolicach 1,60 USD za mln BTU, tymczasem obecnie przekracza ona 2,30 USD za mln BTU, a w bieżącym tygodniu bywała już także na poziomach przekraczających 2,40 USD za mln BTU.

Wczoraj negatywnym akcentem na rynku gazu okazał się cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, który pokazał, że zapasy gazu w tym kraju wzrosły o 43 mld stóp sześciennych. To dokładnie taka wartość, jakiej się spodziewano, więc przez inwestorów została ona chłodno przyjęta – zwłaszcza że wielu z nich liczyło na pobicie tych prognoz.

Stronie popytowej na rynku gazu ziemnego w ostatnim czasie sprzyjały – i nadal sprzyjają – wysokie temperatury powietrza na półkuli północnej. Zwiększają one bowiem popyt na gaz ziemny w celach klimatyzacji pomieszczeń. Perspektywy podwyższonego popytu ze względu na upały mają utrzymać się także w kolejnych tygodniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.

Polecane