Czytasz dzięki

Ceny konsumpcyjne w USA z najwyższym wzrostem od 2012 roku

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 14-07-2020, 16:20

Ceny konsumpcyjne w Stanach Zjednoczonych odnotowały największy miesięczny wzrost od 2012 roku. Ma to związek głównie z odbiciem cen paliw. Więcej trzeba zapłacić także za energię i artykuły spożywcze.

Jak wynika z danych Departamentu Pracy, Wskaźnik cen konsumpcyjnych podskoczył o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. 

USA, flagi
Zobacz więcej

USA, flagi fot. Bloomberg

Ceny benzyny wzrosły o 12,3% i stanowiły ponad połowę wzrostu ogólnego CPI. Rządowy raport wykazał, że koszty energii wzrosły w czerwcu o 5,1 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim.

W ujęciu miesięcznym, w górę poszły również ceny żywności (+0,7 proc.). W ujęciu rocznym produkty spożywcze były droższe o 5,6 proc., co stanowi największy wzrost od 2011 roku. 

Gospodarstwa domowe zapłaciły w czerwcu 1,2 proc. więcej niż w maju za towary i o 0,2 proc. więcej za usługi. W górę poszły również ceny odzieży, ubezpieczeń i biletów lotniczych. 

Oddzielny raport Departamentu Pracy z wtorku wykazał, że średnie zarobki godzinowe, skorygowane o zmiany cen, wzrosły w czerwcu o 4,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to spowodowane m.in. mniejszą liczbą osób o najniższych zarobkach na rynku pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane