Ceny materiałów bez niespodzianek

MAS
opublikowano: 18-10-2011, 00:00

Sierpień zaskoczył dystrybutorów materiałów budowlanych podwyżkami. Ceny ustabilizowały się we wrześniu.

Prognozy się sprawdzają. We wrześniu 2011 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, nieznacznie wzrosły ceny izolacji termicznych (1,8 proc.) i wodochronnych (0,8 proc.) oraz silikatów (0,4 proc.).

Spadły natomiast ceny gazobetonów (-1 proc.) oraz drewna i materiałów drewnopochodnych (-0,3 proc.). W sześciu grupach towarowych — materiały ścienne ceramiczne, pokrycia i folie dachowe oraz rynny, stolarka otworowa i parapety, sucha zabudowa wnętrz, narzędzia i sprzęt budowlany, chemia budowlana — ceny nie zmieniły się.

W kategorii „inne” wzrosły ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (0,6 proc.) oraz cementu i wapna (0,5 proc.). Największe spadki dotyczyły cen kostki brukowej (-2,1 proc.) oraz instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, i wentylacji (-1,1 proc.).

Ceny wyrobów stalowych, farb, lakierów, tapet oraz bram i ogrodzeń nie zmieniły się. Badany przez Grupę PSB wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych od stycznia do sierpnia 2011 r., w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego wzrósł o 6 proc., ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym spadł o 1,1 proc.

OKIEM EKSPERTA

Nastroje w budownictwie wpływają na ceny materiałów

SŁAWOMIR ROGOWIEC

dyrektor ds. komunikacji i zarządzania zmianą Castorama Polska

Ceny artykułów budowlanych i remontowych uzależnione są od wielu czynników, niezależnych od poszczególnych firm dystrybuujących, a wpływających na cały rynek, takich jak m.in. zmiany kursu walut, inflacji, czy kosztów transportu. W obecnej sytuacji trudno przewidywać kolejne zmiany cen.

Popyt na materiały budowlane i remontowe jest w dużym stopniu uzależniony od sytuacji w budownictwie mieszkaniowym. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny we wrześniu, liczba budów rozpoczętych w okresie styczeń – sierpień tego roku oraz liczba nowych mieszkań oddanych do użytku jest niższa niż w takim samym okresie roku 2010. Może to wpłynąć na zmniejszenie zapotrzebowania na artykuły remontowo-budowlane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu