Ceny mieszkań najwyższe od trzech lat (WYKRES DNIA)

Polski rynek mieszkaniowy ruszył z miejsca, wynika z raportu Home Brokera i Open Finance.

Indeks transakcyjnych cen nieruchomości, tworzony przez obie firmy, wzrósł w marcu o 1,6 proc. Tym samym znalazł się o ponad 3 proc. wyżej niż przed rokiem, a jego odczyt był najwyższy od stycznia 2012 r. Ceny nieruchomości wciąż jednak są o 17 proc. niższe niż w szczycie z 2007 r.

„Wzrost indeksu ponad górną granicę zakresu ostatnich wahań może być sygnałem, że na rynku zaczyna coś się dziać” – komentował Marcin Krasoń, analityk Home Brokera.


Indeks Cen Transakcyjnych w największych polskich miastach. Źródło: Home Broker, Open Finance.

Jego wnioski potwierdza wcześniejszy raport firmy REAS, według której w pierwszym kwartale deweloperzy sprzedali 11,5 tys. mieszkań, co było najlepszym wynikiem w historii. Kondycję rynku wsparła obniżka stóp procentowych oraz podniesienie limitów cenowych w programie Mieszkanie dla Młodych. Nie zaszkodziło jej natomiast podniesienie obowiązkowego wkładu własnego przy kredytach hipotecznych.

„Choć nie powinno się oczekiwać, że co miesiąc ceny będą rosły o 1 czy 2 proc., to jednak utrzymanie kilkuprocentowej rocznej dynamiki wzrostu cen jest bardzo prawdopodobne” – przewiduje Marcin Krasoń.

W marcu najmocniej rosły ceny mieszkań w Łodzi (+15,2 proc. r/r), najbardziej spadały zaś w Toruniu (-6,1 proc. r/r). Na największym rynku warszawskim ceny są o 3,8 proc. wyższe niż przed rokiem, a za metr kwadratowy płaci się przeciętnie 7233 zł. Wskaźnik Home Brokera i Open Finance odzwierciedla ceny w transakcjach zawartych w największych polskich miastach przez klientów obu firm.

Indeks Cen Transakcyjnych w największych polskich miastach
Home Broker, Open Finance
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane