Ceny mieszkań w końcu spadły

opublikowano: 20-12-2018, 14:44

950,53 pkt. - tyle wynosi wartość Indeksu Cen Transakcyjnych, wskaźnika obrazującego ceny mieszkań w największych polskich miastach. To o 1,6 proc. mniej niż przed miesiącem.

Spadek zanotowano po raz pierwszy od stycznia 2018 r. 

"Indeks odwzorowuje rzeczywiste zmiany zachodzące na rynku, a nie życzeniowe podejście sprzedających mieszkania, które widać w cenach ofertowych. Aktualny jego poziom jest o 10,7 proc. wyższy od tego sprzed roku, ale wart zauważenia jest pierwszy miesięczny spadek od stycznia 2018 r., kiedy to zakończył się okres stabilizacji i rozpoczęły dynamiczne wzrosty cen. O tym, czy jest to koniec okresu boomu, będzie można powiedzieć jeśli obniżki powtórzą się w kolejnych miesiącach" - głosi raport Home Brokera, pośrednika na rynku nieruchomości, który wraz z Open Finance oblicza indeks.

Największe wzrost cen w ostatnich 12 miesiącach zanotowano w Lublinie (21,7 proc.), Szczecinie (19,7 proc.), Białymstoku (19,5 proc.) i Gdańsku (18,2 proc.). Na największym rynku mieszkaniowym, w Warszawie, ceny urosły o 11,5 proc. Aktualna średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania w stolicy to 8128 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu