Ceny mieszkań znów poszły w górę

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 12-03-2013, 00:00

Od początku roku indeks cen transakcyjnych obliczany przez Open Finance i Home Broker wzrósł o prawie 5,6 proc.

Wskaźnik, obliczany na podstawie transakcji zawieranych przez klientów obu firm, zyskał w styczniu 2,35 proc., a w lutym 3,17 proc. Widać więc wyraźne przyspieszenie. Takiej zmiany trendu nikt się nie spodziewał.

— Od połowy 2011 r. do końca 2012 indeks obrazujący zmianę średnich cen, po jakich zawierane są transkacje kupna/ sprzedaży, znajdował się w trendzie spadkowym i stracił na wartości 17,5 proc. Te straty w szybkim tempie są teraz odrabiane — podkreśla Bernard Waszczyk z Open Finance. Obraz rynku mieszkaniowego psuje jednak spadek liczby transakcji uwzględnianych przy wyliczaniu indeksu.

W lutym naliczono ich niecałe 2,6 tys., to o 11,7 proc. mniej niż w styczniu. Bernard Waszczyk tłumaczy to zwyczajowo słabszymi miesiącami zimowymi, w których obroty na rynku mieszkaniowym są najniższe. Podkreśla też, że przed rokiem transakcji było tylko 1 proc. więcej niż w lutym bieżącego roku. W ubiegłym miesiącu średnie ceny transakcji spadły tylko w Białymstoku i Szczecinie (odpowiednio o 2,2 i 0,7 proc.). W pozostałych miastach wzrosły — od 1 proc. w Łodzi do 4,8 proc. w Gdańsku.

Jest też coraz więcej aglomeracji, w których są wyższe w skali roku. Najwięcej podrożały mieszkania w Katowicach, gdzie przeciętna cena metra kwadratowego wynosi dziś 3,8 tys. zł, a przed rokiem było to 3250 zł. Oznacza to, że nowi nabywcy muszą zapłacić 16,6 proc. więcej. Największy spadek cen odnotowano natomiast w Lublinie, gdzie średnia cena obniżyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 14 proc.

Open Finance i Home Broker liczą jednak na powrót cen nieruchomości na trwalszą ścieżkę wzrostu, a przynajmniej na zahamowanie dotychczasowej tendencji spadkowej, choć przyznają, że skala zmian wartości indeksu w tym roku jest pewnym zaskoczeniem. Analitycy tłumaczą ją zakończonym w ubiegłym roku programem Rodzina na Swoim, w ramach którego zawierano jedną piątą wszystkich transakcji, a których ceny, ze względu na obowiązujące w programie limity, zaniżały rynkową średnią.

Gdy czynnik ten został wyeliminowany, ceny wyraźnie wzrosły. Na rynek może również podziałać stymulująco spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych oraz złagodzenie rekomendacji T, m.in. w sprawie zasad liczenia zdolności kredytowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane